Григор Григоров е интересен човек. С интересен начин на живот. Роден в София, работи в Благоевград, но живее в Перник. От няколко години има къща в кюстендилското село Шишковци и споделя, че това е родното му село по избор. Семеен, с дъщеря студент и съпруга учител.
Работил е като преподавател в университети в Молдова, Беларус, Румъния и Унгария. И е живял на местата, където е работил, срещал се е с различни хора, общувал е с тях, докосвал се е до различни култури.
Как се запознахме? Беше края на 2022 година. Получих съобщение на месинджъра от непознат човек, който не е от приятелския ми кръг. Реших да го прочета и в него пишеше:
"Драги Валери, не Ви познавам лично, но понякога попадам на Вашите репортажи по програма "Христо Ботев" на БНР, които много ми допадат. Преди месец-два слушах ваш репортаж за село Байкалско. Там направихте интервю с едно момче – Владимир, озеленител от Шумен – установил се в селото. Много искам да го издиря този Влади, можете ли да ми дадете негов контакт, бих бил много благодарен. Аз съм учител, преподавам български език в университета в град Сегед, Унгария. По принцип съм от Перник, но имам къща в село Шишковци, кюстендилско. Вие ако желаете, винаги сте добре дошъл в Шишковци – прекрасно село с голямо културно наследство".
И така станахме приятели с Григор в социалните медии. Минаха почти две години и един ден се случи нашата среща. Видяхме се, пихме кафе и си поговорихме.
Чуйте и вие в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg