В Деня на детската книга разговаряме в ефира на "Нашият ден" за една книга, предназначена по-скоро за родители. Франсоаз Долто е посветила своя живот на изучаването на психичното здраве на децата и на методите за предотвратяване на детските психози. Нейната книга "Каузата на децата" е описана като основополагащ труд, който не само е ценен за родителите, но и за всеки, който се интересува от развитието и самопознанието на човешкия разум.
Екатерина Виткова, редактор в българско издателство, споделя в предаването важността на произведенията на Долто и подчертава, че тя е една от най-големите фигури в световната психоаналитична наука. Нейните идеи продължават да бъдат актуални и важни дори в днешно време.
Сред ключовите теми, които Долто разглежда, е идеята за т.нар. "възрастоцентризъм" в обществото и необходимостта да се отдаде повече внимание на интересите и нуждите на децата. Тя настоява за откровеност и признаване на децата като пълноправни личности, както и за развитие на техните езикови способности.
Виткова подчертава, че в своите произведения Долто се занимава с въпроси като влиянието на екраните върху децата и значението на социалните отношения за техния развой. Особено важна е и нейната теза за необходимостта от започване на сексуалното възпитание на децата още от много ранна възраст.
Според нея в Деня на детската книга е добре да подчертаем, че е важно да развиваме езиковите способности на децата и усъвършенстването им в езика. "Това има значение за всички аспекти на тяхното успешно преминаване през него."
В заключение разговорът подчертава важността на работата на Франсоаз Долто и нейното наследство в областта на детската психология и възпитание. Нейните идеи продължават да вдъхновяват и да помагат на родители и специалисти в техния постоянен стремеж към подобряване на условията за растеж и развитие на децата.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg