Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Долината на тракийските царе" вече е отворена за посетители

Археокомплекс "Долината на тракийските царе"
Снимка: visitkazanlak.bg

Археологическият комплекс "Долината на тракийските царе" е първият по рода си туристически атракцион, който представя тракийската култура. В непосредствена близост до него се намират тракийските гробници Грифони, Хелвеция, Голяма Косматка, Оструша и Шушманец. Комплексът е разположен между гр. Шипка и гр. Казанлък в подножието на Стара планина. Калина Стоянова, кмет на Казанлък, разказва за новата туристическа атракция, която се открива днес.

По думите на Стоянова създаването на комплекса е резултат от дългогодишните усилия на Община Казанлък да социализира и реставрира археологическите открития на траколога д-р Георги Китов в Розовата долина. 

"Още 2014 година с помощта на тогавашното правителство ние бяхме първата община, която направи общ устройствен план на културното си наследство. След това използвахме възможностите на Фонда за устойчиви градове и Оперативна програма "Региони в растеж". Направихме един проект, който създава свързаност в Долината, след като Министерство на културата вписа нашите обекти извън Казанлъшката гробница – паметник  на ЮНЕСКО – в индикативната листа на ЮНЕСКО. Вече всички гробници в Долината, открити от д-р Китов, които ние в продължение на 10 години социализираме и консервираме и които имат не само туристически облик, но и дават възможност посетителите да се запознаят с тракийската култура, са в индикативната листа на ЮНЕСКО“, споделя Стоянова и допълва, че велоалея свързва Казанлъшката гробница с останалите могили и обекти в района. 

От днес туристите могат да посетят атракциона "Светът на траките", който предлага излет с колело, разходка с въздушен балон, провеждане на лични събития в тракийска тронна зала, преобличане в тракийски одежди, участие в занаятчийски работилници. Посетителите имат възможността да разгледат възстановка на древната столица на одриския цар Севт III – Севтополис. За съжаление автентичният град се намира под водите на яз. Копринка, но туристическата атракция е експонирана така, че туристът да може да се запознае отблизо с живота на траките, разказва кметът.  

"За нас това е един завършен продукт по начина, по който бихме искали да привличаме трайно туристическия поток", заявява Стоянова и кани слушателите да посетят археологическия комплекс, чието официално откриване е днес. За целта е осигурен свободен транспорт между градовете Шипка и Казанлък.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимка – Община Казанлък
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40