Археологическият комплекс "Долината на тракийските царе" е първият по рода си туристически атракцион, който представя тракийската култура. В непосредствена близост до него се намират тракийските гробници Грифони, Хелвеция, Голяма Косматка, Оструша и Шушманец. Комплексът е разположен между гр. Шипка и гр. Казанлък в подножието на Стара планина. Калина Стоянова, кмет на Казанлък, разказва за новата туристическа атракция, която се открива днес.
По думите на Стоянова създаването на комплекса е резултат от дългогодишните усилия на Община Казанлък да социализира и реставрира археологическите открития на траколога д-р Георги Китов в Розовата долина.
"Още 2014 година с помощта на тогавашното правителство ние бяхме първата община, която направи общ устройствен план на културното си наследство. След това използвахме възможностите на Фонда за устойчиви градове и Оперативна програма "Региони в растеж". Направихме един проект, който създава свързаност в Долината, след като Министерство на културата вписа нашите обекти извън Казанлъшката гробница – паметник на ЮНЕСКО – в индикативната листа на ЮНЕСКО. Вече всички гробници в Долината, открити от д-р Китов, които ние в продължение на 10 години социализираме и консервираме и които имат не само туристически облик, но и дават възможност посетителите да се запознаят с тракийската култура, са в индикативната листа на ЮНЕСКО“, споделя Стоянова и допълва, че велоалея свързва Казанлъшката гробница с останалите могили и обекти в района.
От днес туристите могат да посетят атракциона "Светът на траките", който предлага излет с колело, разходка с въздушен балон, провеждане на лични събития в тракийска тронна зала, преобличане в тракийски одежди, участие в занаятчийски работилници. Посетителите имат възможността да разгледат възстановка на древната столица на одриския цар Севт III – Севтополис. За съжаление автентичният град се намира под водите на яз. Копринка, но туристическата атракция е експонирана така, че туристът да може да се запознае отблизо с живота на траките, разказва кметът.
"За нас това е един завършен продукт по начина, по който бихме искали да привличаме трайно туристическия поток", заявява Стоянова и кани слушателите да посетят археологическия комплекс, чието официално откриване е днес. За целта е осигурен свободен транспорт между градовете Шипка и Казанлък.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg