В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници – юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог, споделят своите уникални истории и перспективи относно работния процес.
Юристът и психолог Катина Клявкова представя смисъла в работата си като професионален медиатор, не само като начин за изкарване на прехрана, а като възможност да помогне на хората да преодолеят конфликтите в живота си. Тя разкрива гъвкавостта и иновацията в работния процес и споделя, че е провеждала медииации на различни места – от самолети до плажове, подчертавайки важността на адаптивността и ангажимента в работата.
Книгоиздателят и музикален продуцент Виктор Лилов представя работата си като платформа за изразяване на убежденията си и като средство за промяна в обществото. Той не само издава книги и продуцира музика, но също така подкрепя разнообразието в живота чрез своите дейности. Предстоящото му издание на палестински автори е само един пример за ангажимента му с важни обществени въпроси чрез работата си.
Имигрантът с етиопски произход Бисрат Можо ни пренася в своята история за адаптацията и трудностите, свързани с работата в нова среда и за живота си в България.
Антропологът Райна Гаврилова пък предоставя широка перспектива върху работния живот, като анализира исторически и културни контексти. Тя ни напомня, че работата не е само икономически феномен, но и социално и културно явление, което формира и определя нашите идентичности и общества.
"Исторически обаче хората не работят само за прехраната, те работят защото така трябва. Във всички големи културни и религиозни системи работенето е нормалното състояние на човека. Да прави някакви неща. Съзнателното работене е направило човека това, което е. В някои отношения хората от ХХI век сме ужасно различни, дори във всекидневието, това е първото време, в което бъркаш в джоба си, в който имаш телефон. Но в много от нашите практики не се различаваме много от хората преди 100, 200 или 300 години. Срещата на тези двама човека във всеки едни от нас, човекът на XXI век и човекът като такъв, създава много от вътрешните и външни кризи на живота, в който живеем", посочва тя.
Представените разкази ни вдъхновяват да разгледаме работата не само като средство за изкарване на хляб, но и като платформа за реализиране на нашите ценности и ангажименти в света. Те откриват важните аспекти на работния живот, които преминават през смисъл, идентичност и социална отговорност.
Слушайте разговорите в звуковите файлове.
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg