Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо работим, или работата като житейски и ценностен избор

| обновено на 01.05.24 в 11:15
Снимка: Pixabay

В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници – юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог, споделят своите уникални истории и перспективи относно работния процес.

Юристът и психолог Катина Клявкова представя смисъла в работата си като професионален медиатор, не само като начин за изкарване на прехрана, а като възможност да помогне на хората да преодолеят конфликтите в живота си. Тя разкрива гъвкавостта и иновацията в работния процес и споделя, че е провеждала медииации на различни места – от самолети до плажове, подчертавайки важността на адаптивността и ангажимента в работата.

Книгоиздателят и музикален продуцент Виктор Лилов представя работата си като платформа за изразяване на убежденията си и като средство за промяна в обществото. Той не само издава книги и продуцира музика, но също така подкрепя разнообразието в живота чрез своите дейности. Предстоящото му издание на палестински автори е само един пример за ангажимента му с важни обществени въпроси чрез работата си.

Имигрантът с етиопски произход Бисрат Можо ни пренася в своята история за адаптацията и трудностите, свързани с работата в нова среда и за живота си в България.

Антропологът Райна Гаврилова пък предоставя широка перспектива върху работния живот, като анализира исторически и културни контексти. Тя ни напомня, че работата не е само икономически феномен, но и социално и културно явление, което формира и определя нашите идентичности и общества.

"Исторически обаче хората не работят само за прехраната, те работят защото така трябва. Във всички големи културни и религиозни системи работенето е нормалното състояние на  човека. Да прави някакви неща. Съзнателното работене е направило човека това, което е. В някои отношения хората от ХХI век сме ужасно различни, дори във всекидневието, това е първото време, в което бъркаш в джоба си, в който имаш телефон. Но в много от нашите практики не се различаваме много от хората преди 100, 200 или 300 години. Срещата на тези двама човека във всеки едни от нас, човекът на XXI век и човекът като такъв, създава много от вътрешните и външни кризи на живота, в който живеем", посочва тя. 

Представените разкази ни вдъхновяват да разгледаме работата не само като средство за изкарване на хляб, но и като платформа за реализиране на нашите ценности и ангажименти в света. Те откриват важните аспекти на работния живот, които преминават през смисъл, идентичност и социална отговорност.

Слушайте разговорите в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44