Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

| обновено на 03.05.24 в 13:14
Снимка: Личен архив

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят.

Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки хор "Наум Охридски". Тя самата има три висши образования, но нейната страст е богословието. Със съпруга си се запознава в църквата, свързват ги общите възгледи и ценности.

"Беше голяма радост за мен, когато разбрах, че в Богословския факултет приемат жени. При първата възможност, която ми се отдаде, малко след завършване на средното ми образование, се записах, приеха ме и завърших", разказва тя.

Като майка на три деца – Иван, Надежда и Симеон - Мария приема вярата като основен стълб в живота си. За нея тя е източник на опора, вдъхновение и смисъл.

"Вярата осмисли целия ми живот, това е нещо, което е било възпитавано още като дете. Не смятам, че семейството, в което съм отраснала ми дава предимство, за да се обърна към вярата, защото Господ обръща всеки в различен момент и по различен начин", казва тя в предаването.

Разказвайки историята на своето семейство, Мария разкрива, че свещеническото призвание е традиционно в нейния род и се предава от поколение на поколение. Тя вижда богословието не само като образование, но и като ключ за разбиране на смисъла на живота и смъртта.

Мария и Андрей избират духовно образование за своите деца, вярвайки, че това ще ги подготви за по-добро разбиране на света и тяхната роля в него.

В разговора Мария не пренебрегва и предизвикателствата, пред които е изправено съвременното общество във връзка с религиозните вярвания. Тя настоява, че вярата не трябва да се изоставя, а по-скоро да се цени и уважава като фундаментален елемент на човешкия опит.

Завършвайки разговора, Мария припомня, че вярата е източник на утешение и сила за всички, и че Бог винаги е до нас, готов да ни подкрепи и насърчи - "ако ние сме с Бог и той е с нас“. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато. В "Нашият ден" чуваме гласовете на граждани и представители на местната власт, както и откъси от филма "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге". Събеседници в разговора са  Екатерина Петрова , адвокат и управител на клона на сдружение "Ти решаваш" за..

публикувано на 02.10.24 в 09:32
Центърът на село Арчар

От древния град Рациария до днешното село Арчар

Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 човека. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом. Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10