От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като преобразява базиликата отвътре и отвън с нестандартни инсталации и модерни иконописи. Платната, които изобразяват Исус Христос и Дева Мария са с размери близо 20 метра и за разпъването им се грижат алпинисти.
"Искам нещата, които правя да отговарят на времето и да интригуват младите хора. Това изкуство е на над 2000 години и се развива.", каза за "Домът на музите" иконописецът Диан Костов, а съпругата му и главен асистент за проектите Милена Ташкова сподели, че: " Диан е много съвременен и модерен човек, душата му и начина му на мислене много отговаря на времето в което живее."
Двамата работят с голям млад екип, които са уверени в работата си и за тях няма невъзможни неща.
Изложбата е разделена на три части:
"Накъде отиваме?" – е първата част на изложбата и започва още пред базиликата, като зрителите ще бъдат предизвикани да извървят път, който представлява нашите търсения и лутания в постигането на духовност и хармония.
Втората част – "Цената" започва с голям трънен венец, под който има огледало. Заставайки под трънения венец можем да си зададем въпроси, свързани с "Цената", която плащаме за успехите си и съпътстващите ги трудни избори.
Третата част – "Пътят" е срещата с онази част от нас, която се свързва, доверява се и търси Бога. Именно тук ще бъдат представени над 70 оригинални творби на Диан Костов – икони, рисунки и картини. Цялото пространство ще създава усещане за небесен свят, изпълнен с над 1300 бели птици.
Припомняме, че "Кръстопът — цената на избора" беше специален гост на катедралата Вотивкирхе във Виена, миналата година, по покана Йозеф Фаруджия, енорийски свещеник на катедралата.
Младия талант Катерина Кацарова представи изложба си на икони в Националния музей "Борис Христов". Разглеждаме как един млад човек решава да рисува икони и как духовното движи ръката на твореца.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg