Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катя Кутянова, доброволец: От всеки човек можеш да извадиш доброто

Снимка: pixabay

В последното издание на рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" засегнахме темата за вдъхновението в доброволчеството. Наш гост беше Катя Кутянова, носител на наградата "Times Heroes" за принос към доброволческата култура в България. В разговора Катя сподели своята лична история и как доброволчеството е станало част от живота ѝ.

"Не знам защо избраха точно мен, но предполагам, че човекът, който ме е номинирал, е оценил моя ангажимент", каза тя по време на предаването.

Катя е майка на две деца, като едно от тях има специални потребности. Това обстоятелство я е мотивирало още повече да се посвети на доброволчеството. "Когато разбрах за проблемите в развитието на моето дете, осъзнах, че трябва да намеря начин да съм полезна, да остана активна и да запазя своята идентичност", споделя тя.

Започнала като активен доброволец в различни организации, сдружения и фондации, Катя помагала във всяко начинание с всичко, което може. "Научих много нови неща, които ме направиха още по-ефективен доброволец", добави тя. С времето обаче, когато здравословното състояние на нейното дете изисквало все повече време и внимание, Катя била принудена да преосмисли своя доброволчески ангажимент и да започне да действа от вкъщи.

Тя започнала да инициира и популяризира различни акции във Facebook, като някои от тях били вече стартирани от други, докато други били нейна собствена инициатива. "Създадох приятелски кръг от хора, които имат нужда и желание да помагат. Това е невероятна общност", разказва Катя.

Тя също така обръща внимание на места, които често остават извън фокуса на общественото внимание, като например центрове за подпомагане на хора с увреждания в малки населени места или домове за възрастни хора, далеч от големите градове. "В големите градове доброволчеството и благотворителността са по-развити, но има толкова много места, които също имат нужда от подкрепа", твърди тя.

В заключение Катя сподели своята радост от възможността да види резултатите от своите усилия: "За мен е голяма радост, когато инициатива успее, да пусна снимки и реакции на всеки един дарител и да покажа какво е последвало след нашата акция. Това подкрепя общността и показва, че всяко действие има значение."

Освен това, Катя подчертава значението на вярата в доброто във всеки човек: "От всеки един човек можеш да извадиш доброто, колкото и дълбоко да е скрито. Важно е да даваме шанс и възможност на всеки да се изяви."

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21