Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неделя на мироносиците, или за силата на жените в християнството

| обновено на 22.05.24 в 09:19
Снимка: bg-patriarshia.bg

Миналата неделя църквата чества мироносиците – жените, които, отивайки при гроба Господен, за да помажат тялото му със скъпоценно миро, откриват, че той е празен и първи научават вестта за възкресението. Тези безименни жени, за които не научаваме почти нищо друго от Библията, са едни от малкото, които в дните около залавянето и убийството на Христос остават до него.

Един от учениците му го предава, другите се разбягват в страха си, а Петър дори три пъти се отрича от него. Няколко жени обаче с действията си проповядват, че любовта е по-силна от страха. В онези три дни преди Възкресението, когато всичко е изглеждало загубено, те са намерили смелост и сили да му окажат тази последна грижа. Отминалата неделя на мироносиците е повод да се замислим за грешната представа, която много от нас имат за мястото на жените в християнството.

Дали идеята за подчинената позиция на жената в църквата е плод на стереотипи и неразбиране? Щелян Димов, студент по богословие в Солун, сподели своите мисли в ефира на "Нашият ден".

"Както всяка неделя, и тази храмът беше изпълнен с хора, преобладаваха младите сред тях. Винаги има проповед в храма, за да ни припомни евангелските събития. Беше споменато и това – как на жените още преди 2000 години им е дадена възможност да проповядват. Образът на жените мироносици ни показва, че жената е призвана да освободи този свят от смъртта и да му даде повече живот и радост. Те са пример за това как човек трябва да служи на Бога в съвременния свят."

"Тази неделя ни напомня за силата и ролята на жените в християнството, демонстрирайки, че техният принос е неизмерим и че те са призвани да бъдат носители на вяра, живот и радост", казва той.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Голямата диктовка": Коя дума затрудни най-малките участници?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъждаме значението на "Голямата диктовка", проведена в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това събитие предизвика голям интерес и събра участници от различни възрасти, които имаха възможността да демонстрират своите умения по правопис. В интервю за предаването д-р Ивета..

обновено на 03.06.24 в 13:24

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха намерението си да работят заедно за реализирането на тази инициатива. Те се стремят да насочат..

обновено на 03.06.24 в 11:57

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България..

обновено на 03.06.24 в 10:03

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20