Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Диомов: Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика

Мюзикълът "Здравей! Как си приятелю!" идва в Бургас на 20 юни

Стефан Диомов
Снимка: БНР

Стефан Диомов е един от музикантите с най-голям принос към българската популярна музика. За музикалния живот, за родния Бургас и за нестихващото вдъхновение – разговор в "Нашият ден" с композитора, създал репертоара на редица обичани български изпълнители като група "Тоника", Ева и Гого, Ваня Костова и Тони Димитрова.

"Музиката е моят живот. Музиката е огънят, от който непрекъснато взимам топлина. Изпитвам невероятна радост от това, че създавам песни, които усмихват хората. Ако трябва да преживея живота си отново, пак бих правил музиката, която правя. Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика", споделя Диомов.

Бургас е град с традиции, и то във всяка сфера на културата. Ето защо преди време, след 16-годишно пребиваване в София, Диомов се е завърнал в родното си място край морето, за да допринася за неговото развитие. Един от най-големите приноси на музиканта към града е възстановяването на култовия конкурс "Бургас и морето". Диомов разказва за първото издание на фестивала през 1994 година, когато тръпнещ зад сцената е очаквал реакцията на публиката. Бургаският композитор е известен и със своите вълнуващи коледни концерти, превърнали се в любим празник за музиканти и публика.

"В Бургас живеем един напрегнат живот през лятото. И умираме от скука през зимата", заявява шеговито Диомов.

Мюзикълът "Здравей! Как си приятелю!" на Националния музикален театър е спектакъл, включващ 23 любими песни от творчеството на Стефан Диомов. Композиторът споделя, че мюзикълът е едновременно сбъдната мечта и изненада за него. Идеята за спектакъла е на Еделина Кънева, а либретото е на Юрий Дачев. Диомов разказва, че е вълнуващо и за него, и за публиката да види и чуе познатите песни в една нова светлина. Едно нещо остава непроменено – публиката продължава да пее.

На 20 юни мюзикълът "Здравей! Как си приятелю?" ще бъде игран в Бургас, а на 23 юни – във Варна. Спектакълът ще открие и тазгодишното издание на фестивала "Аполония", съобщава Диомов, който се радва на успеха, постигнат с много труд и любов.

"Бургас е един свещен град. Има неща, които тепърва ще бъдат надградени, но аз бих искал от бургазлии да бъдат по-усмихнати и по-горди от това, че живеят в Бургас. Градът става все по-красив и по-примамлив", казва Димов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05