Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Митев: Това е инвестиция не само в културата, но и в бъдещето

Инициативата "Светилник" представя новите училищни химни

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъдихме "Светилник" – национална инициатива на "Музикаутор" за даряване на химни на български училища. Участници в предаването бяха Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор", Милен Митев, генерален директор на БНР, Николай Маджаров-Файчето, музикант, продуцент и пътешественик, Денко Делчев, директор на ОУ "Христо Ботев" в Сливен и седмокласниците Стилиян Василев и Елена Генчева.

Инициативата "Светилник" ще представи премиерно химните от тази година на сцената на Народния театър на 22 юни, събирайки всички осем училища от България, участващи в проекта.

Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор", сподели в ефира на "Terra Култура": "Тази инициатива е за трета поредна година и виждаме как една софийска инициатива прераства в национална. Наричаме я творческа програма на "Музикаутор", защото тя е насочена основно към творчество, култура, образование, деца, учители и родители. Това е основата на нашето бъдеще, на нашето общество. Музиката е изключително мощен инструмент и чрез нея успяваме да подпомогнем формирането на ценности, които често казваме, че липсват, но когато работим структурирано, са достижими."


Той добави, че Министерството на културата и Министерството на образованието и науката са патрони на тази инициатива, финансирана от културния фонд на "Музикаутор" със сумата от 50 000 лева годишно. Миналата година се включиха и два корпоративни спонсора, което допълнително подпомогна създаването на химни. "Националното радио е повече от медиен партньор в това начинание, защото то има специфична социална функция и успява да промотира определени ценности", подчерта Димитров.


Милен Митев, генерален директор на БНР, също сподели своето виждане в ефира на "Terra Култура": "С тази инициатива показваме не само отношение към културното наследство, но и инвестиция в бъдещето, тъй като е насочена именно към училищата и децата. Инициативата "Светилник" е част от кампанията за възстановяване на авторитета на българското училище и образование."

Николай Маджаров-Файчето, музикант, продуцент и пътешественик, отбеляза в ефира на предаването: "Едно от най-важните неща в този проект е, че той допълва важната триада – знаме, герб и химн, което създава идентичност на учебното заведение. Подобни неща са се случвали през Възраждането и след това, но ние просто сме забравили."

Денко Делчев, директор на ОУ "Христо Ботев" в Сливен, чието училище ще бъде сред тези с премиера на 22 юни, сподели, че наличието на училищен химн и предстоящата премиера са много вълнуващи събития.

Седмокласникът Стилиян Василев от ОУ "Христо Смирненски" в Сливен разказа: "За нас беше много интересно, че имаме химн, особено записа, който правихме с екипа от НАТФИЗ. Създадохме много приятелства, беше красиво. Бих пожелал на всички, които нямат училищен химн, да се борят за това и един ден късметът им да се случи."

Седмокласничката Елена Генчева добави: "Гордея се с това, че представихме нашето училище с химн и си създадохме нови спомени."

Чуйте разговорите в звуковите файлове. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36