Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Кадър от протеста
Снимка: СБЖ

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот, даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова, председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев, представител на фирмата наемател.

Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По думите на Тодорова въпросната фирма, извършваща ресторантьорска дейност, е спряла да плаща наем и отказва да напусне собствеността на СБЖ въпреки съдебната процедура, която вече е достигнала втора инстанция.

"До момента сме действали изцяло в рамките на Закона и процедурите, които той предвижда, като сме се обърнали към съда за защита на правата си. По никакъв начин не сме използвали възможностите на журналистиката и не сме ангажирали обществото с този случай. Ситуацията обаче е възмутителна. С фирмата, която не освобождава имота на СБЖ, вече сме в съдебен спор. Договорът за наем е прекратен отдавна, още през 2020 година. Фирмата наемател държи имота ни без каквото и да е основание и продължава да работи и реализира приходи. Завели сме дело, което в момента е висящо", заявява Тодорова.

Председателят на СБЖ изтъква, че наемателите са спрели да плащат дори консумираната от тях вода. Целта на въпросната фирма е да сключи нов договор за наем, но при изгодни изцяло за нея условия, смята Тодорова.  

"Ние защитаваме интересите на журналистите. Не всички медии са така независими, както нашият съюз. Ние не сме подчинени на никакви икономически и политически интереси. Ние осигуряваме бюджета единствено и само чрез имотите, които са собственост на СБЖ", казва Тодорова.

СБЖ е спечелил съдебното дело на първа инстанция и в момента се очаква съдът да се произнесе на втора инстанция. "СБЖ няма друга форма на действие освен чрез съда", подчертава Тодорова.

На телефонната линия на предаването се включва Христо Дионисиев, за да представи ответната страна в съдебния спор.

По думите на Дионисиев фирмата наемател упражнява дейност в пределите на имота вече 16 години, като в първите 13 от тях взаимоотношенията със СБЖ са били безконфликтни. "За този период сме платили наем към СБЖ над 4 млн. лв. за помещението, което ползваме", изтъква Дионисиев.

По време на ремонт ок. 2015 година става ясно, че площта, вписана в договора за отдаване под наем, не отговаря на реалните размери на имота. По договор наемателите разполагат със 750 кв. м, а реално ползват около 520 кв. м. Поради това несъответствие наемателите пожелават редуциране на цената, която плащат.

Дионисиев твърди, че поставеният въпрос е бил постоянно отлаган, а партньорските взаимоотношения се влошават по време на пандемията, затруднила целия ресторантьорски бранш.

Към момента наемателите не знаят какъв наем трябва да плащат и какво точно влиза в задълженията им. Дионисиев заявява, че е направил многократни опити да преговаря със СБЖ, но възможностите за разговор са изчерпани.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25