Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот, даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова, председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев, представител на фирмата наемател.
Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По думите на Тодорова въпросната фирма, извършваща ресторантьорска дейност, е спряла да плаща наем и отказва да напусне собствеността на СБЖ въпреки съдебната процедура, която вече е достигнала втора инстанция.
"До момента сме действали изцяло в рамките на Закона и процедурите, които той предвижда, като сме се обърнали към съда за защита на правата си. По никакъв начин не сме използвали възможностите на журналистиката и не сме ангажирали обществото с този случай. Ситуацията обаче е възмутителна. С фирмата, която не освобождава имота на СБЖ, вече сме в съдебен спор. Договорът за наем е прекратен отдавна, още през 2020 година. Фирмата наемател държи имота ни без каквото и да е основание и продължава да работи и реализира приходи. Завели сме дело, което в момента е висящо", заявява Тодорова.
Председателят на СБЖ изтъква, че наемателите са спрели да плащат дори консумираната от тях вода. Целта на въпросната фирма е да сключи нов договор за наем, но при изгодни изцяло за нея условия, смята Тодорова.
"Ние защитаваме интересите на журналистите. Не всички медии са така независими, както нашият съюз. Ние не сме подчинени на никакви икономически и политически интереси. Ние осигуряваме бюджета единствено и само чрез имотите, които са собственост на СБЖ", казва Тодорова.
СБЖ е спечелил съдебното дело на първа инстанция и в момента се очаква съдът да се произнесе на втора инстанция. "СБЖ няма друга форма на действие освен чрез съда", подчертава Тодорова.
На телефонната линия на предаването се включва Христо Дионисиев, за да представи ответната страна в съдебния спор.
По думите на Дионисиев фирмата наемател упражнява дейност в пределите на имота вече 16 години, като в първите 13 от тях взаимоотношенията със СБЖ са били безконфликтни. "За този период сме платили наем към СБЖ над 4 млн. лв. за помещението, което ползваме", изтъква Дионисиев.
По време на ремонт ок. 2015 година става ясно, че площта, вписана в договора за отдаване под наем, не отговаря на реалните размери на имота. По договор наемателите разполагат със 750 кв. м, а реално ползват около 520 кв. м. Поради това несъответствие наемателите пожелават редуциране на цената, която плащат.
Дионисиев твърди, че поставеният въпрос е бил постоянно отлаган, а партньорските взаимоотношения се влошават по време на пандемията, затруднила целия ресторантьорски бранш.
Към момента наемателите не знаят какъв наем трябва да плащат и какво точно влиза в задълженията им. Дионисиев заявява, че е направил многократни опити да преговаря със СБЖ, но възможностите за разговор са изчерпани.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg