Акцент в днешното издание на "Lege Artis" е здравното образование в училище. В интервю за БНР в началото на годината доц. д-р Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите в България, подчерта, че в българската образователна система липсват часове по здравно образование. Ето защо тази година информационната кампания по повод Световния ден на сърцето (29 септември) ще стартира доста по-рано, за да насочи общественото внимание към контрола на сърдечно-съдовите заболявания, личния контакт с лекар, принципите на здравословен начин на живот, превенцията на затлъстяването и здравното образование.
Доц. д-р Светлана Ангелова, университетски преподавател, експерт и автор на монографии, публикации и учебни помагала в областта, коментира в "Lege Artis" необходимостта от подсилване на здравното образование у нас.
"Към настоящия момент здравно образование не се изучава като самостоятелен учебен предмет, като изключим иновативните училища, които по регламент имат право да въвеждат самостоятелно такъв учебен предмет. Здравното образование е част от други учебни предмети – Родинознание, Човекът и природата. В начален етап не се въвежда тема, конкретно свързана с хигиена на сърдечно-съдовата система, за разлика от темите за хигиенните изисквания към опорно-двигателната система, заразните болести и средствата за предпазване и лекуване, първата долекарска помощ, вредното влияние на алкохол и наркотици. В по-късен период познанията за сърдечно-съдовата система се надграждат с предмети като Човекът и природата и Биология и здравно образование", заявява доц. Ангелова.
"Предвид промените в Закона за предучилищното и училищното образование, бе въведен Държавен образователен стандарт за гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование. Този стандарт се определя чрез наредба № 13, част от която е глобалната тема "Физическо развитие и дееспособност", в която е включена и хигиената на сърдечно-съдовата система", изтъква доц. Ангелова, според която здравното образование присъства твърде фрагментарно в учебния план.
Експертът дефинира понятието "здравно образование" като "образование, насочено към утвърждаване и насърчаване на здравето в неговите психо-физически аспекти".
"Темата за психическото здраве и личностното развитие, която е заложена като първа тема, е оставена настрани. Останалите аспекти на Държавния образователен стандарт – физическо развитие и дееспособност, превенция и употреба на психоактивни вещества, безопасност и първа помощ, сексуално здраве и сексуално преносими инфекции, здравословно хранене – по един или друг начин са залегнали в учебното съдържание", обяснява доц. Ангелова.
Гостът обръща внимание на статистика, според която юношите в България масово се сблъскват с един нов вид пристрастяване – номофобия или зависимост от смартфона и социалните мрежи.
"Психическото здраве е това, което липсва от здравното образование на учениците", подчертава доц. Ангелова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg