Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Елизабет Костова" – мост през океана на езиците

Снимка: Фондация "Елизабет Костова"

Литературната фондация "Елизабет Костова" е мост през океана на езиците, чрез който българската литература се среща с англоезични издателства и автори.

В студиото на "Нашият ден" гостуват Милена Делева, президент на Борда на фондация "Елизабет Костова", и Румен Павлов, преводач и поет, за да разкажат за току-що приключилата Международна поетическа конференция в Копривщица и фестивала "СтолицаЛитература".

Международната поетическа конференция, преминала под надслов "Застрашена природа", събра на едно място както млади, така и утвърдени поети, издатели, редактори и преводачи от България и англоезичния свят, разказват гостите в предаването.  

Кристин Димитрова, Линда Грегърсън, Ник Лиърд, Оливър де ла Пас, Надя Радулова, Джеймс Апълби, Антония Атанасова, Шон Карлсън, Свилен Иванов, Камелия Панайотова, Анастасия Стоева – това са част от учатсниците в изминалия поетически форум.

По думите на Делева живото присъствие е най-краткият път към културната дипломация, а преводът е средство да припознаем различното като нещо свое. Конференцията е била пресечна точка между разнообразни теми и световни тенденции в поезията.

В България преводната поезия трудно си проправя път до издатели и читатели. Според Павлов това явление до голяма степен е въпрос на традиция и възприятие. В България все още схващането за поезия е доста традиционно, органично в класиката, изучавана в училище, заявява преводачът.

"Има огромно друго поетично поле, което не звучи по този начин – то не звучи естествено за българското ухо. В съвременната американска поезия границата с прозата е много тънка. Чете се само от хора с много силен интерес в областта.", казва Павлов.

Тази вечер предстои последното събитие от 16-то издание на фестивала "СтолицаЛитература". Антония Антонова и Цветелина Вътева, които стоят зад "Вайръл стихове за секс и драма", ще се срещнат с читатели от  18:30 ч. в книжарница Elephant.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29