Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературен гид: Какво да четем през лятото?

Снимка: Pixabay

Водещият на "Нашият ден" Светлозар Желев влиза в ролята на литературен гид, за да предложи на слушателите няколко книги, които обещават леко, любопитно и вълнуващо лято.

След наситеното с напрежение първо полугодие може би е необходим плавен преход към безгрижието на ваканционните дни. Чудесно средство за неговото осъществяване е новото издание на едно изследване, изпълнено с хумор –  "Политическото животно" от Джеръми Паксман. Книгата предлага иронична дисекция на една класа, от която зависи икономиката и състоянието на обществото.

За любителите на психологическия трилър и темата за корпоративния шпионаж романът на Ашли Елстън "Първата лъжа печели" предлага един точен поглед към политическото и медийно пространство, изпълнено с компромати, контрол и шантаж.  

Тази година светът на литературата претърпя огромна загуба след смъртта на писателя Пол Остър. "Сънсет парк", в превод на Иглика Василева, е един роман, в който най-силно присъства градът – както в "Нюйоркска трилогия" градската среда и човешките съдби се сливат в едно лутането из лабиринтите на човешката душа.

Българската литература загуби един от своите най-добри съвременни автори – Алек Попов. Последният му сборник е "Нови и избрани разкази" и в него читателят отново ще срещне неподражаемия хумор, фантастичния усет, (само)иронията и дълбокото философско познание на писателя.

Следващото предложение е романът "Хагабула" на Тодор П. Тодоров – носител на наградата Роман на годината 2023 и на специално отличие в конкурса за Европейска литературна награда. "Хагабула" несъмнено е световен роман. Ситуиран в един имагинерен VI век, сюжетът обхваща всички проблемни съвременни теми като екология, равенство между половете, предизвикателствата пред хуманността.

След фурора сред критици и читатели в САЩ на романа "Случаят Джем" 2024 година засега минава под знака на Вера Мутафчиева. "Аз, Анна Комнина" е друг роман на Мутафчиева – блестящ исторически разказ от женска гледна точка за една сложна, изпълнена с интриги и борба за власт, епоха.  

Китайският писател Лиу Цъ Син е един от големите съвременни майстори на фантастичния жанр. Познат като автор на трилогията "Земното минало", Цъ Син отново се появява в български превод със сборника "Странстващата Земя", който препоръчваме.

Последното предложение е романът за съвременното японско общество "Гърди и яйца" от Миеко Каваками.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30