Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

Темата на конференцията е "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство"

4
Научна конференция на тема: "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство"
Снимка: arbitration.bia-bg.com

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство". 

Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в предаването.

Конференцията беше открита от председателя на УС на БСК Добри Митрев, който отбеляза, че темите, предмет на дискусия в рамките на конференцията, засягат широк кръг субекти. Той посочи, че в рамките на арбитражното производство е необходимо и съдействието на съда по редица въпроси – например във връзка с налагане на обезпечителни мерки, обезпечаване на доказателства, произнасяне по въпроса за валидността на арбитражното споразумение и др.

Съдия Евгений Стайков, заместник-председател на ВКС, изтъкна, че темите, предмет на конференцията, представляват интерес не само за адвокатите, арбитрите, бизнеса, но и за съдиите, и по-специално за съдиите от търговската колегия на ВКС. Той подчерта ролята на институционалните арбитражни съдилища към работодателските организации и изтъкна, че високия професионализъм на арбитрите в листата на АС при БСК е гарант за качеството на правораздаването. 

Съдия Мими Фурнаджиева, заместник-председател на ВКС, посочи необходимостта от справедливо разрешаване на споровете, включително при навлизането на изкуствения интелект. Проф. Андрияна Андреева, областен управител на гр. Варна, се присъедини към приветствията към участниците в конференцията, като подчерта ползите от арбитражното производство и неговото непрекъснато усъвършенстване в унисон с технологичните предизвикателства, в които живеем. Тя акцентира на необходимостта от обективен, бърз, справедлив процес, което изисква запознаване с добрите практики, което се извършва на подобни форуми. 

Съдия Емилия Василева, председател на второ търговско отделение на ВКС, приветства избора на темите на конференцията, тъй като това са теми, с които съдиите често се сблъскват в практиката и които пряко засягат дейността както на съда, така и на арбитража като органи с правораздавателна компетентност. 

Проф. Таня Йосифова, председател на АС при БСК, посочи, че целта на конференцията е не само да се повиши осведомеността на аудиторията по въпросите, предмет на конференцията, но и да се повиши доверието в способите за извънсъдебното решаване на спорове, предоставяни в институционалните арбитражи към работодателските организации, и в частност – в Арбитражния съд при БСК.

Участниците в конференцията представиха своите доклади.

В рамките на първия панел участници бяха: доц. д-р Маргарита Златарева, арбитър в АС при БСК с тема на доклада: "Допустима съдебна намеса в арбитража, която се изразява в прояви на съдействие и прояви на контрол", д-р Симеон Чаначев, арбитър в АС при БСК с тема на доклада: "Актуални въпроси относно основанията за отмяна по чл.47, ал.1 и ал.2 от Закона за международния търговски арбитраж", Александър Кацарски, заместник-председател на АС при БТПП,с тема на доклада: "Произнасяне от държавен съд по чл. 8, ал. 1 от Закона за международния търговски арбитраж", Емил Емануилов, арбитър в АС при БСК, с тема на доклада: "Влияние на Санкциите върху арбитражното производство; възможности за съдебен контрол".

Във втория панел участници бяха: д-р Деян Димитров,Институт на държавата и правото към БАН, с тема на доклада: "Исторически аспекти на възникването на морския арбитраж", д-р Гергана Върбанова, арбитър в АС при БСК с тема на доклада: "Приложение на изкуствен интелект при постановяване на арбитражни и съдебни решения", Велислава Христова, председател на Young Bulgarian Arbitration Practitioners, с тема на доклада: "Ти водиш: Какво може да направи всеки от нас, за да подпомогне развитието на арбитража в България", Ивайло Димитров, старши адвокат в адвокатско дружество Omnia, с тема на доклада: "Устното заседание в производствата по международен арбитраж – практически проблеми", и Илияна Тодорова, докторант в СУ "Св. Климент Охридски" с тема на доклада: "Субективните предели на арбитражното споразумение: спорни моменти".

Модератор на събитието беше Петя Мургова, арбитър в АС при БСК.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – arbitration.bia-bg.com

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12