Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости", "Известия" и "Российская газета".
Руската федерация твърди, че санкционираните медии в Европа, между които присъстват влиятелни национални и паневропейски, разпространяват системно неточна информация за войната в Украйна.
В "Мрежата" за коментар поканихме Стояна Георгиева, главната редакторка на Mediapool.bg:
"По принцип мисля, че в хода на войната все по-малко хора търсят някакъв здрав разум и логика в действията и мотивацията на руските власти. Мисля, че в случая е пределно ясно, че става дума за поредна проява на цензура, мракобесие и произвол. Възможно е и на нервност, защото в края на краищата е толкова нелеп и съшит с бели конци този опит да приравнят контролираните от Кремъл руски медии с медиите в ЕС, в демократичните държави, които – да, тук и там имат някакви проблеми, могат да се отправят някакви критики, но като цяло работят на съвсем друг принцип.
За мен това е един окуражаващ знак, че журналистиката има значение, защото вниманието, съвсем не без основание, е приковано към социалните мрежи, които напоследък се превръщат в доста опасен развъдник на дезинформация, манипулации и фалшиви новини. И едва ли не започна да се мисли, че нормалните медии нямат тежест и нямат смисъл, но ето, оказва се, че медиите и журналистиката имат смисъл и са фактор и това решение за забрана го доказва."
Разговор на Михайлина Павлова със Стояна Георгиева в "Мрежата"Снимка – архив
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg