Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отзвук от Националната конференция по онкология

Проф. д-р Асен Дудов
Снимка: acibademcityclinic.bg

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество проф. д-р Асен Дудов.

Дълги години класическата химиотерапия е единствена възможност да бъде повлияно злокачествено раково заболяване. След като геномът на човека е разчетен, което е довело до познаване на генетичния профил на туморите, се появява възможността за тяхното биологично лечение, разказва проф. Дудов и допълва, че този тип терапия е изключително ефективна и благоприятна за пациентите.

Националната конференция по онкология е разгледала иновациите и тенденциите в биологичната ракова терапия в Европа и в САЩ, съобщава проф. Дудов – дългогодишен член на Американската асоциация по онкология. По думите на специалиста България върви в крак със световната онкология и новите успешни лечения – биологична терапия и имуноонкологична терапия са достъпни у нас. Все повече стават локализациите, които се поддават на биологично лечение, изтъква гостът.

Ракът на жлъчните пътища и тежката форма на рак на млечната жлеза вече подлежат на биологично лечение. Много е важно пациентите да бъдат генетично профилирани, за да се открие ключът към терапията, подчертава проф. Дудов. Този тип раково лечение се покрива 100% от Здравната каса.

Благодарение на иновативните генетични методи за онколечение дори пациенти в четвърти стадий на болестта успяват да живеят качествено дълги години.

По думите на проф. Дудов у нас няма напредък по отношение на Националния план за борба с рака. Също така все още липсва национална скрининг политика.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05