Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист.
Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на Национална многопрофилна детска болница и какви са сроковете – разговор в "Нашият ден" с д-р Влатко Глигоров, изпълнителен директор на "Здравна инвестиционна компания за детска болница" към Министерството на здравеопазването.
Месец и половина след така наречената "първа копка" д-р Глигоров заявява, че работата по график върви с бързи темпове. След първоначалното забавяне на процедурата със седем месеца, премиерът Главчев и служебният министър на здравеопазването Галя Кондова са изискали ускоряване на дейността и първоначалният план е съкратен с девет месеца, пояснява гостът.
Изграждането на Национална многопрофилна детска болница е проект от национално значение, който не би трябвало да се влияе от политическите настроения, изтъква д-р Глигоров. Към момента педиатричната грижа в страната е разпокъсана, затова е необходим медицински център, който да гарантира своевременно и съвременно лечение на децата.
По думите на д-р Глигоров по време на изграждането е нужна прозрачност и комуникация с обществото – какво и защо се случва във всеки един етап на проекта. Без подкрепата на политическите сили и широката общественост проектът би се сблъскал с препятствия, подчертава директорът на здравната инвестиционна кампания.
Проектът да бъде видим, мястото да бъде фиксирано и процесът да стане необратим – това са били водещите цели за д-р Глигоров до този момент. По думите на госта към днешна дата проектът среща активна подкрепа от страна на Европейската инвестиционна банка, Министерството на регионалното развитие, Министерството на финансите и Министерството на здравеопазването.
Д-р Глигоров очертава предстоящите етапи в процеса. До следващия понеделник предстои получаване на доклад за структура и капацитет на болницата. В рамките на този месец ще бъде проведена консенсусна среща между консултантите на всички заинтересовани страни. През октомври ще бъде изнесен доклад за проектирането и строежа на болницата, а до края на годината се очаква и доклад за медицинското и немедицинското обзавеждане.
Относно острия недостиг на педиатри и специалисти в детското здравеопазване д-р Глигоров заявява, че Министерството на здравеопазването работи в тази насока по Европейската програма за развитие на човешките ресурси с допълнителна програма "Специализация в здравеопазването +". 10 от 13-те области с липсващи медицински специалисти касаят областта на детското здравеопазване, подчертава д-р Глигоров.
В края на разговора д-р Глигоров изразява надежда, че в бъдеще ще може да даде на слушателите на предаването с една ясна структура и повече конкретика, относно изграждането на Националната многопрофина детска болница.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg