Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Танева: Да посяваш семето на добродетелите в училище

Божидар Александров, Виолета Христова и Михаела Танева
Снимка: БНР

Възпитанието на децата е като отглеждането на градина. То се нуждае от търпение, постоянство и любов. В първия учебен ден в импровизираното изнесено студио в една от класните стаи на училище "Космос" разговаряме с Михаела Танева – учител по земеделие, социално-емоционални занятия, кино и изкуство.

В своята педагогическа работа Танева посява семена – в буквален и в преносен смисъл. Засаждането на зърнени култури в началото на всяка учебна година създава у децата усещане за процес. Това, по думите на Танева, е възможност за учениците да се запознаят с друг светоглед, с раждането, с узряването и със смъртта в края на всеки жизнен цикъл.

По време на социално-емоционалните занятия децата осъзнават процеса на личен растеж – душевен и физиологически. Учениците коментират теми, които ги интересуват и импровизират спрямо реални ситуации от техния живот, разказва Танева. По-малките деца изразяват емоциите си чрез рисуване и играят игри, развиващи емоционалната интелигентност.

В часовете по кино учениците се учат да визуализират идеите си чрез аудио-визуални средства. По идея на едно от децата ще бъде създадено и детско радио, казва Танева.

Селата Осоица, Негушево и Долно Камарци се обединяват в общия проект "Образователна екообщност" съвместно със Софийския университет, разказва Танева. В Негушево е обособен общностен център и училище за ново, алтернативно земеделие, а разрушеното у-ще в Осоица отново е отворило врати, за да се провежда в него фестивал.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цитаделата на Анкара – животът тук не е спирал през вековете

Цитаделата на Анкара, или какви истории разказва камъкът

Като говорим за Анкара, може би още в началото трябва да кажем, че до 1930 г. градът е известен под името Ангора, а в античността като Анкира. Анкара е била културен и търговски център, както и важна спирка по Пътя на коприната. Столицата днес е вторият по големина град в страната, с население от близо 6 млн. души. А разказът за Анкара може да..

публикувано на 17.10.24 в 15:05
Църквата

София от Античността до края на XIX век – публична лекция

Насочваме вниманието на слушателите на "Нашият ден" към интересно събитие на тема културното и историческо наследство в столицата. Доц. д-р Боян Думанов ще проведе публична лекция на тема "Сердика – Средец – София: От Античността до края на XIX век". Доц. Думанов е ръководител на департамент "Археология" към НБУ, като   лекцията му ще..

публикувано на 17.10.24 в 11:26
Проект за паметник

Урок по родолюбие извън класната стая

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини . Благородната инициатива, обединяваща в..

публикувано на 17.10.24 в 09:30

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност. Гост в Lege Artis е анестезиологът..

публикувано на 16.10.24 в 11:39