Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Независимостта, като синоним на свободата – преди и сега

Снимка: БГНЕС

В това издание на "Гласът на времето" се съпоставят два контекста - историческия и съвременния, а поводът е празника "Независимост на България".

"Независимостта на България беше зачеркната с две черти. Имаше поколения Българчета, които не знаеха какво е 22 септември. Свободата е осъществена независимост, а независимостта е реализирана свобода. Отричането или поставянето под съмнение на този празник - показва огромни дефицити. Чест и хвала на правителството на Александър Малинов, които през 1908 г. правят това" - това казва писателят, философ, главен редактор на "Култура" Тони Николов.

"Независимостта е величаво събитие", според проф. Веселин Методиев от Нов български университет. "Идеите на мястото на империите да възникват нови държави според собствената си представа за идентичност е печелившата идея на 19 век и ще получи своето развитие и в 20". Относно днешния контекст за проф. Методиев в България има хора, "които са лишени от национална идентичност. Те не разсъждават така - "Аз съм българин и трябва да се радвам на историята си и на съвременните си успехи, а живеят в някакви светове, които са мега митове. Това е увредено мислене".

Калин Манолов, Емил Джасим, Веселин Методиев, Даниел Ненчев
Независимостта според учителят Емил Джасим се е доказала при защитата на Съединението на България преди това. Той придава исторически факти и аргументи на тезата си, а за независимостта в съвременен контекст казва: "Наистина е важно да се отървем в пълнота от всички зависимости. Особено от Русия. И да имаме спокойствието да сме българи днес, с ясна разлика между добро и зло, с облекчението, че живеем на мирно място, с живот в добра среда."

Журналистът и издател Калин Манолов казва: "От североизток идва тоталитаризъм, коруптивен бизнес и организирана престъпност. На нея се гради за съжаление дълбоката държава, която владее номиналната българска държава, която е член на двата най-мощни съюза - Европейския съюз и НАТО. Русофилите твърдят, че сме "колониална държава", защото сме делегирали на Европейския съюз икономиката, а на НАТО сигурността, което е пълна глупост, разбира се. Когато подписваме такива договори, поемаме определени задължения. Но това, което не казват тези дезинформатори е, че всъщност всички страни членки на тези съюзи са поели същите задължения. И, че, ако има някаква зависимост - тя е обща на всеки от всеки и това дава сумарно обща независимост. Каквато всяка отделна страна, особено такава като България - трудно може да постигне със собствени усилия".

Снимки: БГНЕС, Надежда Московска
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35