Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не се обличай за вечеря" в Казанлъшкия театър

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си, гласи позната поговорка. Навярно Марк Камолети е напълно наясно с нея, защото пиесата му "Не се обличай за вечеря" сякаш следва този принцип. В нея персонажите като че ли за да объркат всичко и да въвлекат публиката в разказаната ситуация, правят точно каквото са си намислили.

В представлението на една готвачка ѝ се налага да се прави на любовница, актриса и манекенка, за да може истинската любовница в историята да се преструва на готвачка. В същото време съпругата, заради която любовницата прави всичко това, вместо да замине на гости при майка си, остава вкъщи да бъде с любовника си, който е приятел на съпруга ѝ, чиято любовница е готвачката в съдбоносната вечер.

На сцената на Казанлъшкия театър "Любомир Кабакчиев" Максима Боева режисира "Не се обличай за вечеря", а зрителите могат да гледат спектакъла на 19 октомври от 19 часа.

"Това е една много приятна и неангажираща комедия на ситуациите. Един виц, където човек може да се посмее малко на това, което припознава и в себе си – на общата алчност за хубави преживявания“ – казва режисьорката. – Комедията няма претенциите да поучава, тя има единствено претенцията да ни накара да се посмеем, обръщайки ни внимание на човешките недостатъци. На мен лично ми беше много трудно, много е фино това изкуство да намериш смешното в неудобното, в – да го наречем най-общо – нещастието. Надяваме се, че така ще донесем настроение и приятни емоции на зрителите."

Авторът на пиесата – френският драматург Марк Камолети, така изкусно превежда наблюдателите през трагично-комичната ситуация, в която са попаднали персонажите, че на човек му е трудно да не се смее на глас на опита на всеки от замесените да се измъкне от кашата, в която се забъркал. Камолети е автор на повече от 40 пиеси и е награден с едно от най-високите отличия във Франция – "Кавалер на легиона на честта". Дебютната му постановка "Боинг Боинг" е първият му голям международен успех. Тя се играе 7 години в Лондон и има зашеметяващите 2000 представления. Този феноменален факт включва "Боинг Боинг" в книгата на рекордите на Гинес, като най-играната френска пиеса.

По този повод Максима Боева добавя:

"Не се обличай за вечеря" също се играе много, играе се в много театри в България. Все успешно, защото е добра пиеса, защото е смешно написана. Защото историята за едни хора, които са се подхлъзнали в това, че много им се иска освен съпруг или съпруга, да си имат и една любовница или любовник, да си имат и още нещо, е така да се каже, разпознаваема. (…) Но разбира се, като всяка комедия – тази също завършва с щастлив финал, където всичко накрая се нарежда, и така би трябвало да бъде. Защото, ако не се нарежда, каква комедия би било това въобще?!"

За да придадат оригиналност на представлението, напълно достоверна на написаното от автора, Максима и екипът на Казанлъшкия театър подхождат към персонажите в пиесата като към животни.

"Разглеждахме ги като персонажи от басня, това беше така подадено от автора, тъй като цялото действие се развива в една бивша френска ферма. Сядайки с артистите и сценографката Киряна Аврониева, си казахме: "Добре де, и какво като са във ферма? На какви животни ни приличат тези хора?". Така за всеки един от тези персонажи беше избрано по едно животно. Доколкото ни е известно, поне в спектаклите, които сме гледали или за които сме чували, това не беше правено. Разбрахме и след премиерата, че това е направило добро впечатление на зрителите", обясни Боева.

Преводът на текстовете е на Андрей Аврамов, а музиката е дело на Михаил Шишков. В представлението участват Анелия МангъроваБеатрис БлагоеваДесислава СтояноваИван КолевПетър Петров и Стефан Роглев.

Още за "Не се обличай за вечеря" можете да чуете от Максима Боева в звуковия файл, където режисьорката разказва защо общото между постановката и спектакъла на Варненския театър "Формата на нещата", който отново тя режисира, са връзките между хората и това как всъщност разбираме любовта.

Снимка – Казанлъшки театър "Любомир Кабакчиев"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46

Премиерният спектакъл "Обадете се по-късно – в кома съм" под режисурата на Теди Москов

"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)".   Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..

публикувано на 20.12.24 в 15:03