Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По пътя "Камино де Сантяго"

7
Дора Давидова
Снимка: Личен архив

Много хора тръгват на път, за да избягат от себе си, а някои – за да се настигнат. За пътя "Камино де Сантяго" разказва в "Нашият ден" Дора Давидова – православна християнка и пилигрим.

Давидова споделя, че е учител, специален педагог и медицинска сестра, но психическото и работно натоварване я подтиква към духовното пътуване Ел Камино.  

Ел Камино е система от маршрути, които водят до катедралата в Сантяго де Компостело в Северозападна Испания, където се съхраняват мощите на апостол Яков.

Много хора вървят по тези маршрути с цел да се поклонят на светите мощи, като повечето от тях са католици, но има представители на всички религии, разказва Давидова, която възприема пътя като духовна цел.

Първата част от маршрута на Дора Давидова е започнал от Сен-Жан-Пиед-де-Порт и е завършила в Памплона, известна със своите кориди.

"Самият път те води. Всичко, което се случва е като Божие чудо.", споделя Давидова

По време на пътуването човек разполага с паспорт, който попълва ежедневно в местата, където се отбива. Има фирми, които организират транспорта на багажа до различни точки. Пансионите, в които отсядат хората, вървящи по маршрута, се наричат албергета, но в тях може да се остане само за една нощувка – целта е придвижването напред.

"Камино де Сантяго" е с дължина 820 км, като Давидова не успява да извърви едва около 100 от тях поради боледуване.

Разказът за изключително преживяване по пътя "Камино де Сантяго" ще продължи в бъдещо издание на рубриката "Епизоди от живота".

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимки в галерията  – Дора Давидова 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..

публикувано на 05.02.25 в 08:05