В рубриката "Темата на деня" обръщаме поглед към важни въпроси за знанието, идеологиите и пропагандата през погледа на едни от най-влиятелните философски мислители и актуалните обществени проблеми, които ни вълнуват днес. Повод за разговора е откриването на новия сезон на Философски вечери, организиран от Библиотеката на Гьоте-институт и издателска къща КХ – Критика и Хуманизъм. Гост в студиото е докторантът Василен Василев, който споделя впечатленията си от дискусията.
Василен Василев е докторант на проф. Георги Каприев в СУ "Климент Охридски“ и редовен участник във философските дискусии. Той споделя, че първата среща за новия сезон е предложила уникална възможност за обмен на мнения и идеи по важните теми за знанието, идеологиите и пропагандата. Според него продуктивността на дискусията се е дължала на разнообразието от панелисти, всеки от които внася своето виждане и подход към темата, изхождайки от различен житейски и професионален опит.
"Това, което беше много продуктивно в тази дискусия, е фактът, че панелистите сме с много различен бекграунд. Това позволи различни ракурси към основните понятия", отбелязва Василев.
Една от основните цели на събитието е не само да се дискутират темите, но и да се предизвика аудиторията да погледне по нов начин на тези въпроси. Василев споделя, че за него е особено важно аудиторията да бъде провокирана да търси отговори извън конвенционалните представи и да преразгледа смисъла на понятия като знание, идеология и пропаганда.
Чуйте в звуковия файл повече за различните подходи към тези три основни понятия в рамките на дискусията, както и за историко-философските концепции, в които те са разглеждани.
Големите теми за природата и намесите на човека в нея все така – ако не и все повече – вълнуват съвременните художници. Които без съмнение откликват на тревогите в обществото днес. Артистичният поглед към тях е особен обаче. Търси не само причините за тревогата, но и възможностите за справяне с нея. А същевременно осмисля средата, в която живеем –..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията представя творби на известния френски артист 0XEC6D0, който е избрал код за свой артистичен псевдоним. Преди да бъде художник 0XEC6D0 е главен изпълнителен директор в голяма компания. Постепенно..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името "Работнически театър". Днес театърът носи името на българския театрален режисьор, педагог, театровед и драматург Боян Дановски. Първият директор на театъра е Иван Пенчев и го ръководи до 1921 година. Пиесата,..
В епизод 563 "Трамвай по желание" среща своята публика с проф. Кирил Топалов – изтъкнат писател, драматург, литературен историк, преводач, дипломат. Конкретен повод за гостуването на професора е актуалната премиера на пиесата му "Бог далеко" в Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и..
"Основната задача на черния хумор е да бъде по-пиперлив и нецензуриран, но комедиантът трябва така да поднесе шегата, че дори човек да не е свикнал на такъв хумор, да се засмее" – казва Николай Банков, дългогодишен стендъп комик в "Комеди клуб София" – Темите на черния хумор са тези, които са табу. Неприятните неща в живота. Казват, че началото му е..
Йосиф Аструков е главен асистент в сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата, БАН. Режисьор, фотограф и оператор. Изследванията..
На 29 и 30 октомври в Сити Марк Център за изкуство са премиерните дати на спектакъла "Любов в насрещното" от Здрава Каменова . Режисьор на пиесата е..
Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg