Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

| обновено на 31.10.24 в 11:18
Зорница Русинова
Снимка: Мария Филева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България.

По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови анализа, възложени от президентството. Сред тях е актуализация на голям демографски доклад с конкретни препоръки за преодоляване на сериозни демографски и социално-икономически предизвикателства, включително в сферата на образованието и заетостта.

"Задълбочаването на конкретиката по отношение на демографските предизвикателства е особено важно за съвременния пазар на труда и системата на образованието", отбелязва Русинова. Тя подчертава, че неравенствата в образованието оказват значително влияние не само върху доходите, но и върху икономическото развитие на страната. Един от най-съществените фактори в тази насока е дигиталната компетентност – умение, което е важно не само за учениците и младите хора, но и за цялото работоспособно население. Липсата на адекватни дигитални умения ограничава възможностите за кариерно развитие и иновации на пазара на труда.

Тема от съществено значение за бъдещото развитие на работната среда според ИСС е и навлизането на изкуствения интелект (ИИ). Русинова отбелязва, че ИИ променя не само ежедневните ни работни дейности, но оказва и широко влияние върху целия социално-икономически живот. Затова ИСС е изготвил препоръки в две основни насоки. Първата е насочена към внедряването на новите европейски регулации, които засягат секторите на киберсигурността, трудовия пазар и етичните права, свързани с ИИ.

Втората препоръка обхваща влиянието на ИИ върху различни сектори на трудовия пазар и промените, които технологията ще наложи в организацията на труда и условията на работа. Русинова подчертава, че с напредъка на ИИ и новите технологии става все по-трудно да се прогнозират професиите на бъдещето за следващите 10-20 години. В тази връзка, ИСС призовава за промяна на образователната система и въвеждането на гъвкави програми за обучение на възрастни

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12