"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност.
Визуалните разкази използват природата като метафора, с която да се акцентира върху битките, мечтите, страховете и възгледите за света на всяка една от изобразените дами. Към този диалог на изразните средства е прибавен и звуков пейзаж, създаден от Деян Цвятков, който вместява гласовете на седемте портретувани жени. Откъслечните фрази, които ще прозвучат в пространството, са преплетени с прозрачен амбиент звук.
През образите, които зрителят ще види в изложбата, част от галерия "Харта" до 22 ноември, той ще може да прозре една проста истина – отвъд нас няма нищо, ние сме част от природата и сме цялата природа - непреодолима и хармонична.
"Това е една изложба, която е колаборация с организация "Леспектра" - организация, която се бори за правата на ЛГБТИ хората, а седемте портретувани жени ги обединява едно нещо, и то е тяхната хомосексуална ориентация. Заедно с "Леспектра" искахме да покажем същността на тези момичета, техните души, да разкрием техните вътрешни битки. Аз лично не се бях докосвала до този свят, до момента в който не започнах да работя с "Леспекта", и съм страшно благодарна, че имах възможността да се докосна, защото това е свят, изпълнен с много повече перипетии. Самите хора са нормални хора, които изпитват нормални чувства и имат нормални нужди, но заради сексуалната им ориентация всичко им се стича по много по-труден начин. Целта ни е малко да разбием клишето и да покажем многопластието на тяхната същност и идентичност", каза в "Артефир" Йохана Траянова.
Фотографиите ѝ говорят за това как договаряме границите на видимостта. Оказва се, че всеки от нас поставя граници на база разбирането си за сексуалността на човека срещу себе си и се води от предразсъдъците, които произлизат от неразбирането за същността на другия. Видимостта от своя страна настъпва в момента, в който надскочим въпросните си предразсъдъци.
"Прозирам" е покана към зрителя да се ангажира не само с визуалните аспекти на идентичността, но и с нейните емоционални, сетивни и природни измерения.
"Жената наистина може да бъде всичко, а накрая се събира само в едно, Тя както може да бъде стихия, така може да бъде и нежна любов. Може да бъде много грижовна, но и много нападателна. Тя е едни непрекъснати образи, които се сменят и които се събират накрая в едно, за да бъдат жена", допълни Йохана Траянова.
Фотографиите ѝ са проявени върху стъклени платки.
"Реших, че за да можеш да вникнеш в човека и да видиш в него по някакъв начин, да видиш това, което бушува вътре в него, ще е много красиво, ако всичките фотографии бъдат експонирани върху стъкло. Така хем гледаш във фотографията, хем виждаш през нея, хем има и една допълнителна игра със сенките, която ти допълва образа, и вече в твоята глава може да се доразвие спрямо думите, които чуваш. Става едно много красиво напластяване и разказване, което е хем от автора, хем от самия зрител. (…) Много е интимно и поетично.", обясни още Траянова.
Изобразените жени в портретите на фотографката са подбрани след отворена покана от страна на "Леспектра". Всяка една от тях е изявила желание да покаже себе си - идентичността, страховете и вълненията си.
Каква е историята на "Момичето в гръб", защо хората са забравили как да бъдат искрени и защо тайната се крие в това човек сам да съхрани свободата на своята душа – чуйте от Йохана Траянова в звуковия файл.
Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика. Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..
Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения откриваме първата европейска столица на културата, която обединява градове в две държави – Нова Горица и Гориция (Италия). По думите на проф. Людмил Димитров културата е жив организъм –..
"Местна кухня в четири сезона" е новият проект на Регионалния исторически музей – Русе. Повече за теренните проучвания, които протичат в 8 села в региона, в "Terra Култура" разказва уредникът в отдел "Етнография" Десислава Тихолова. Екипът от изследователи вече е събрал значително количество записи, снимки за целите на проекта, заявява..
"Свободен, по-свободен, Димитър" – спомен за Димитър Еленов в деня, когато актьорът, режисьор и театрален педагог щеше да навърши 78 години. В "Нашият ден" разговаряме с Розита Еленова , съпруга на Димитър Еленов, часове преди събитието в книжарницата на ул. "Иван Вазов" № 36, посветено на актьора, оставил трайна следа в сърцата на..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg