Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пиши за права", или как писмо може да промени съдба?

| обновено на 18.11.24 в 12:36

"Пиши за права" е глобалната кампания на Амнести Интернешънъл, която ежегодно мобилизира стотици хиляди хора в защита на правата на човека. На 7 декември Амнести Интернешънъл България ще организира събитие в София, давайки възможност на участниците да напишат писма в подкрепа на онези, чиито права са застрашени. За значимостта и целите на тази инициатива разговаряхме с Найден Рашков, директор на организацията в България.

Според Рашков "Пиши за права" не само че е най-голямата кампания в областта на правата на човека, но и е мощно средство за привличане на вниманието към съвременни проблеми и несправедливости. Всяка година Амнести Интернешънъл избира няколко случая от различни региони на света, които са представителни за конкретни нарушения на правата. Изборът на тези случаи е сложен и обмислен, с цел да се покрие широк спектър от теми и да се ангажира международната общественост.

Основната цел на кампанията е да мотивира хората по целия свят да напишат физически писма, които да бъдат изпращани до институции, отговарящи за съдбите на засегнатите. Тези писма носят важно послание за международна солидарност и показват, че светът следи събитията и не е безразличен към несправедливостите.

Рашков пояснява, че има два вида писма, които се пишат в рамките на кампанията. Първият вид са писма, адресирани до институциите. Амнести Интернешънъл подготвя шаблони на такива писма, които участниците могат да подпишат и изпратят. Всички писма се събират и изпращат накуп до съответните институции. Втората категория са т.нар. "солидарни" писма – лични послания към хората, чиито права са застрашени. Те играят важна роля за вдъхването на кураж и надежда.

Найден Рашков подчертава, че кампанията има измерими успехи. Статистиката показва, че между 60 и 70% от случаите, които защитават, отбелязват подобрение в състоянието си.

През тази година кампанията обръща внимание на шест значими случая. Сред тях е историята на Мария Калесникава, активист и музикант от Беларус, която през 2020 г. участва в опозиционните движения срещу президента. Заради своите действия тя е арестувана и лишена от свобода. Друг фокус е върху професор от Турция, която е изправена пред заплахата от затвор заради изразеното си експертно мнение относно използването на химически оръжия по време на военните си действия в държава от Близкия Изток  – изявление, което не се харесва на властта. Случаят на младо момиче от Саудитска Арабия също е сред подбраните. То е арестувано, след като публикува видео в социалните мрежи без традиционната забрадка – действие, което правителството намира за неприемливо въпреки обещанията за по-голяма отвореност.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Динев

Ивайло Динев: Твърде цинично гледаме на развитието на България след 1989 година

За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..

публикувано на 18.11.24 в 16:25

Кой ще ни даде пари?!

Няма как да не сте чули по радиото, че в Конституционния съд са подадени две жалби от политически сили във връзка с нарушения на изборите (българските, да не стане някоя международна грешка!), които тъкмо отминаха, дето има една дума, още са топли.  В неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" бистрихме тази ситуация. Понеже сме хора..

публикувано на 18.11.24 в 16:10

Архивите са живи: След Берлинската стена – 35 години по-късно

Берлин може да се окаже онова огледало на Европа, към което е добре да поглеждаме и днес. Нека опитаме да си представим какво ще отразява това огледало след години.   Архивите оживяват в "Terra Култура". След Берлинската стена, 35 години по-късно, слушаме откъси от три речи на важни личности – Джон Кенеди през 1963 г., Вили Бранд през 1989 г...

публикувано на 18.11.24 в 16:04

На гости в село Ковачица

Село Ковачица се намира в община Лом и в него живеят около хиляда човека. На 4 километра от селото е брега на река Дунав. Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района на селото се заселили бежанци от Чипровци. Те се спуснали с лодки и салове по река Тимок, а след това по течението на Дунава и се установили на брега..

публикувано на 18.11.24 в 15:20
Десислава Авджиева

Жената предприемач у нас: Синхрон между професия, семейство и социална ангажираност

Денят на жената предприемач се чества в 144 държави и 65 университета и институти по целия свят. Този празник се отбелязва от ООН и се подкрепя от Камарата на представителите в САЩ, като е официално признат от кметовете на градове като Ню Йорк, Лос Анджелис и Филаделфия. През 2024 г. Денят на жената предприемач ще бъде честван в България на 19..

обновено на 18.11.24 в 11:13