Днес е Световният ден за борба с диабета. Кампанията тази година е "Открито за диабета" с цел ранна диагностика на заболяването. Ендокринолозите са категорични, че държавата е осигурила лечение на децата, но е нужна по-добра профилактика и лечение, посочват от пациентските организации.
Светла Алексиева, председател на Асоциация "Диабет", посочи, че много голяма слабост е това, че хората с диабет в провинцията не са обучени на контрол над заболяването, а също, че отсъства адекватно лечение при завишаване на показателите:
Нямат достатъчно достъп до адекватно лечение. Нямат това обучение, което го имат хората в София. Бях в Разградско, там е цяла трагедия. Промяна в лечението няма от повече от 20 години. Нещо, което сме поискали и от здравното министерство, и от Здравната каса, е по-адекватно лечение при гликиран хемоглобин над 7. Това вече е предпоставка за усложнения. В провинцията, и не само, не знаят, че има диабет.
Нужна е екипност в лечението, казва доктор Радка Савова, ендокринолог в Университетската клиника по педиатрия и ендокринология:
От себе си ние даваме всичко, като обучение на ниво университетски клиники, като от най-добрите медикаменти, достатъчно тест-ленти, тоест, благодаря на държавата – за децата е направено каквото трябва. Това, което на нас ни липсва – екипността в работата, защото това, което трябва да имаме, е екип от психолог, социален работник, диетолог, обучител, медицинска сестра.
По данни на Международната диабетна федерация с диагнозата захарен диабет са 382 млн. души, като почти половината от тях не знаят за това.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478