Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протести в София и други градове за бързо правораздаване за убийците на пътя

| обновено на 14.02.15 в 16:01

Близки на загинали в пътни инциденти се събраха пред Съдебната палата в София, за да изразят недоволството си срещу бавното правораздаване при пътно-транспортните дела.

Преди три години и половина Бранко Друмев загубил дъщеря си. На 5-ти август 2011-та година тя и приятелят й загинали, пометени от автомобил на спирка "Ручей" на булевард "България":

"И двамата умират почти на място. Виновният за катастрофата е прокурорски син на прокурора Венцислав Андреев. И от там нещата започнаха да се бавят - и досъдебното производство, и в съда. Беше прехвърлено делото във Варна, за да няма конфликт на интереси, тъй като беше прокурор в Градска прокуратура, а сега е в Апелативна. Резултатът в момента е три години условна на първа инстанция".

Близките на загиналите в пътни инциденти призоваха за бързо правораздаване и за нов закон за движение по пътищата. Ева Попова от фондация "Безопасни улици от Валя":

"За девет години сме убили 10 000 българи. Над 120 000 българи са ранени и осакатени за цял живот. Това не може да продължава повече. Искаме правосъдната система да започне да върши своята работа. Няма никаква причина делата, свързани с пътно-транспортните произшествия да се бавят толкова много, с години. Роднините на жертвите се смачкват от системата. Наистина сме шокирани от факта, че в България се отсъждат условни присъди за убийци на деца".

Сред запалилите свещ пред Съдебната палата в София беше и Константин Виденов: "Не е честно, когато малките умират, а големите живеят, защото когато има малки деца, тогава се раждат и други животи".

Съветът на осемгодишния Константин към шофьорите: "По улиците да не газят децата и да бъдат много по-внимателни".

Под мотото „Бързо правосъдие за убийците на пътя” премина мирният протест пред Съдебната палата в Стара Загора. Сред участниците бе и майката на 4-годишния Паоло, който бе прегазен в пешеходната зона на града от Георги Сапунджиев миналото лято.

Убиецът на моето дете вече е признал вината си, но присъдата от три години и четири месеца е твърде малко възмездие за деянието му, каза Красимира Иванова и уточни, че на 5-и март е насрочено делото в Пловдивския апелативен съд.

Все още е на свобода и шофира, и мисля, че това не е редно. Искам по някакъв начин всичко това да се промени. Хората по улиците да бъдат с малко по-различно съзнание. Оказва се, че убийците се изправят пред съда, признават се за виновни и след това шофират, някои ги няма, изчезват...

На въпрос - очаква ли по-справедлива присъда на втора инстанция, Красимира Иванова отговори:

Нищо не мога да кажа какво очаквам. Ще видим. Просто законите са такива, че всичко може да се очаква. Дори по-лоша присъда от тази, която е в момента.

Нека има бързи и справедливи присъди за убийците на пътя. Това бе написано на плакатите, които носеха участниците в мирния протест.

Родители на загинали на пътя деца излязоха днес на мирен протест пред Съдебната палата и в Русе. Организатор на акцията е фондация "Безопасни улици от Валя".   Исканията на родителите са за бързо и справедливо правосъдие за убийците на пътя. За тях е нелогично шофьорските книжки на виновните водачи да не бъдат отнемани веднага и така да им се дава потенциална възможност за други произшествия. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!