Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Засилени мерки за сигурност в Турция поради риск от атентати

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Турция са предприети засилени мерки за сигурност, след като силите по сигурността предупредиха за възможни терористични атентати в големите градове, туристическите обекти и курортните центрове. В полицията са отменени всички отпуски, а специалните части за борба срещу тероризма са приведени в повишена готовност, съобщиха информационните източници.

Засилена е охраната на пристанищата, обществения транспорт в Истанбул. Центърът на мегаполиса - "Таксим" се охранява денонощно, а паркът "Гези" е затворен. На някои изходи и входове към града патрули извършват проверки на колите, за да се предотврати превозване на експлозиви.

Допълнителни мерки за охрана са въведени в големите търговски центрове в Истанбул, Анкара и в други градове на страната. В курортните центрове по моретата мерките за сигурност са по-дискретни, за да не плашат туристите, тъй като туристическият сезон е в разгара си.

Турски медии съобщиха, че силите по сигурността имали информация, че около 70 терористи камикадзе били прехвърлени в Турция за извършване на самоубийствени атентати.

Междувременно турските сили по сигурността са задържали над 1000 души, сред които 50 или 60 са чужденци, в рамките на широкомащабна операция, която започна преди три дни срещу джихадистите от "Ислямска държава", забранената Кюрдска работническа партия, ПКК и други.

След терористичния атентат, извършен от камикадзе от "Ислямска държава" в Суруч преди една седмица, при който бяха убити 32 души, Турция предприе изключителни мерки за сигурност, за да избегне ескалацията на насилие в страната. Анкара счита за еднозначни както терора на "Ислямска държава" и на забранената ПКК, така и на всякакви други екстремистки групировки.

Въпреки мерките обаче, стана ясно, че е бил взривен магистралният газопровод, идващ от Иран. Газоподаването към вътрешността на Турция е спряно до отстраняване на аварията, се казва в изявление на министъра на енергетиката Танер Йълдъз. Турските власти са категорични, че взривът е саботаж. Основният заподозрян е Кюрдската работническа партия, която прекрати примирието, след като турските военновъздушни сили започнаха да нанасят въздушни удари по позиции на терористичната групировка "Ислямска държава", но едновременно с това и по позиции на кюрдите, борещи се срещу джихадистите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!