Пет процента от всички обаждания към спешния телефон 112 се отнасят за случаи на домашно насилие. Тенденцията е устойчива за деветте години, откакто съществува единният номер. Това съобщи Елена Паскалева, директор на център 112 в Кърджали, по време на семинар за домашното насилие. Данните показват, че най-малко сигнали подават самите жертви.
По-често звънят деца, преки или косвени свидетели, скрили са се, успяли са да намерят телефон и да се обадят. В много от случаите звънят и околните - съседи, роднини. В пряк случай на насилие жертвата трудно би се обадила. Имаме доста случаи, в които жертвата е избягала навън, минал е половин час, един час от акта на насилие и чак тогава успява да стигне до идеята, че трябва да сигнализира на 112, обясни Паскалева.
‘’Насилието и детето на XXI век“ – така се нарича двудневната конференция с международно участие, която започва днес в Пловдив. Във форума участват представители на централните ведомства, общини, училищни директори, учители и социални работници..
В Кризисния център за настаняване на жени и деца жертви на насилие и трафик към Сдружение „Самаряни“ в Стара Загора са настанени 3 жени и 2 деца. За 14 години, от съществуването на центъра, закрила и подслон са потърсили около 600 жени и деца...
Обучение по проблеми, свързани с „насилието на честта”, е проведено с близо 40 служители на Областната дирекция на МВР в Силистра. Представители на фондация „Джендър-проект в България” са работили със служители на криминалната и охранителната..
Сдружение „Жени и за жени“ и Фондация „Анимус“ организират семинар в подкрепа на пострадалите от домашно насилие. Форумът ще се проведе утре, 23 ноември, четвъртък, от 9,30 часа в зала 301 на областната администрация и ще бъде открит от областния..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478