България може да бъде ключов партньор на Индия в областта на отбраната и на информационните технологии, посочи индийският президент Рам Натх Ковинд след среща с българския си колега Румен Радев. Двамата обсъдиха възможността за откриване на директна въздушна линия между България и Индия. В присъствието на двамата президенти бяха подписани двустранни документи в областта на туризма, образованието, науката и технологиите, и ядрената енергетика.
България и Индия въстановяват диалога на най-високо политическо ниво след 15-годишна пауза. Затова посещението на индийския президент в София е важно за бъдещото сътрудничество между двете страни, посочи президентът Румен Радев:
"България е с голям потенциал за сътрудничество в областта на икономиката, търговията, образованието, науката. Първо да започнем с геополитическото положение на нашата страна, което я превръща автоматично като незаобиколим елемент от комуникацията между Европа и Азия. Не е важно просто да търгуваме заедно. По-важно е да работим заедно. Заедно да готвим своите кадри, заедно да провеждаме научни изследвания, без които няма конкурентноспособна икономика в нашия глобален свят. Да инвестираме и заедно да развимаме производства
Индия е изключително важен партньор за България. Индия се оформи като глобален фактор в световната икономика".
България може да бъде ключов партньор на Индия в областите на отбраната и на информационните технологии, посочи индийският президент Рам Натх Ковинд:
"Обсъдихме всички аспекти на нашите отношения. Препотвърдихме ангажимента си да разширим своето пратньорство в областта на политиката, икономиката, отбраната, науката, технологиите, образованието и културата.
Българските компании могат да се възползват от бързоразвиващата се индийска икономика, а индийските фирми да създадат партньорства в България както за целите на вътрешния пазар, така и за Европейския съюз. Основните области на двустранен търговски обмен включват информационни и комуникационни технологии, биотехнологии, фармацевтика, земеделие, хранително-вкусова промишленост, автомобилостроене, отбранителна индустрия, инфраструктура и туризъм".
В деня, в който в Индия отбелязват Денят на учителя, президентът Ковинд изнесе лекция в аулата на Софийския университет "Свети Климент Охридски".
"21 век е време на драматична технологична промяна", заяви Рам Нат Ковинд. Индийският държавен глава припомни, че в исторически план България и Индия винаги са били средища и на традициите, и на промяната, а нашите общества имат здрави устои и дълга памет. Той декларира, че Индия с радост ще сподели своя опит и ноу хау с България в съответствие с приоритетите на нашата страна.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478