Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Георгиева: Неделинският двуглас няма да бъде забравен

Виолета Георгиева


Сестри Георгиеви са четири сестри: Надежда, Радостинка, Роза и най-малката Виолета, и четирите родени в родопския град Неделино. Талантът наследяват от родителите си. Баща им Стефан е записан още през 1954 г. от академик проф. Кауфман и негови изпълнения са нотирани в книгата му „Неделински двуглас“. Надежда, най-голямата сестра, също е една от участничките в проучванията на Кауфман през 50-те години.
Роза и Виолета завършват музикално училище в Широка лъка, а след това и Музикална академия в гр. Пловдив. И двете работят известно време в Ансамбъл „Тракия“, а Виолета е солистка дълги години в Хора на Музикалната академия в гр. Пловдив с диригент Василка Спасова.
Първите записи за дългосвиреща винилова плоча записват през 1986 г., а самата дългосвиреща плоча е издадена от „Балкантон“ през 1988 г.
През 2007 г. Виолета Георгиева издава CD с „Песни от Неделино“ на сестри Георгиеви. Рецензията - както на дългосвирещата плоча, така и на CD-то - е на академик проф. Николай Кауфман, който има най-голяма заслуга в изследването на българския фолклор в това число на „Неделинския двуглас“. Снимка
Виолета Георгиева е единадесета година в журито на фестивала "Двугласно пеене и народна песен с международно участие - Неделино. Най- малката от сестрите, разказва: 
Ние сестри Георгиеви популяризирахме първи неделинския двуглас. Тъй като той се изпълняваше само по седенки и на мегдана. Две от сестрите завършихме музикалното училище в Широка лъка и след това в музикалната академия в Пловдив. Ние оценихме, че към този момент, говоря към 80-те години. Просто нямаше кой да изпълнява този двуглас и усетихме, че може да се изгубят нишките. Тогава, решихме да направим дългосвиреща плоча в Балкантон, след това тази плоча се издаде на диск който бързо се разпространи в Щатите. Това беше нашата цел и нашата идея, да дадем  популярност и действително този двуглас се оцени. Той вече стана от десетте живи символи на България, включен е в списъка на ЮНЕСКО. Идеята ни е да има последователи след нас. Разказва Вили Георгиева.

 Тя казва,че е доволна от това, което община Неделино прави за съхраняването на двугласното пеене и е отворена за съдействие. 
Имам голямо желание да предам това което знам, като пеене, но нямам физическата възможност да пътувам постоянно това разстояние от Пловдив до Неделино. 
В началото на 80-те години е имало опасението да прекъсне неделинският двуглас и да не се чуе никога повече. Разказва Виолета. 
През тези години на жените в този регион на Родопите са им забранявали да пеят и да се изявяват. Когато съм идвала тук да събирам още песни за албума, когато трябваше да го издадем. Много трудно намирах хора, които можеха да ми запеят. Много беше притеснително. Радвам се, че сега се мисли по съвсем различен начин. Виждам желание у по-младите и може би ще има успех, и неделинския двуглас няма да бъде забравен.
Може да чуете цялото интервю в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56