Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Георгиева: Неделинският двуглас няма да бъде забравен

Виолета Георгиева


Сестри Георгиеви са четири сестри: Надежда, Радостинка, Роза и най-малката Виолета, и четирите родени в родопския град Неделино. Талантът наследяват от родителите си. Баща им Стефан е записан още през 1954 г. от академик проф. Кауфман и негови изпълнения са нотирани в книгата му „Неделински двуглас“. Надежда, най-голямата сестра, също е една от участничките в проучванията на Кауфман през 50-те години.
Роза и Виолета завършват музикално училище в Широка лъка, а след това и Музикална академия в гр. Пловдив. И двете работят известно време в Ансамбъл „Тракия“, а Виолета е солистка дълги години в Хора на Музикалната академия в гр. Пловдив с диригент Василка Спасова.
Първите записи за дългосвиреща винилова плоча записват през 1986 г., а самата дългосвиреща плоча е издадена от „Балкантон“ през 1988 г.
През 2007 г. Виолета Георгиева издава CD с „Песни от Неделино“ на сестри Георгиеви. Рецензията - както на дългосвирещата плоча, така и на CD-то - е на академик проф. Николай Кауфман, който има най-голяма заслуга в изследването на българския фолклор в това число на „Неделинския двуглас“. Снимка
Виолета Георгиева е единадесета година в журито на фестивала "Двугласно пеене и народна песен с международно участие - Неделино. Най- малката от сестрите, разказва: 
Ние сестри Георгиеви популяризирахме първи неделинския двуглас. Тъй като той се изпълняваше само по седенки и на мегдана. Две от сестрите завършихме музикалното училище в Широка лъка и след това в музикалната академия в Пловдив. Ние оценихме, че към този момент, говоря към 80-те години. Просто нямаше кой да изпълнява този двуглас и усетихме, че може да се изгубят нишките. Тогава, решихме да направим дългосвиреща плоча в Балкантон, след това тази плоча се издаде на диск който бързо се разпространи в Щатите. Това беше нашата цел и нашата идея, да дадем  популярност и действително този двуглас се оцени. Той вече стана от десетте живи символи на България, включен е в списъка на ЮНЕСКО. Идеята ни е да има последователи след нас. Разказва Вили Георгиева.

 Тя казва,че е доволна от това, което община Неделино прави за съхраняването на двугласното пеене и е отворена за съдействие. 
Имам голямо желание да предам това което знам, като пеене, но нямам физическата възможност да пътувам постоянно това разстояние от Пловдив до Неделино. 
В началото на 80-те години е имало опасението да прекъсне неделинският двуглас и да не се чуе никога повече. Разказва Виолета. 
През тези години на жените в този регион на Родопите са им забранявали да пеят и да се изявяват. Когато съм идвала тук да събирам още песни за албума, когато трябваше да го издадем. Много трудно намирах хора, които можеха да ми запеят. Много беше притеснително. Радвам се, че сега се мисли по съвсем различен начин. Виждам желание у по-младите и може би ще има успех, и неделинския двуглас няма да бъде забравен.
Може да чуете цялото интервю в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39