Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече книги за изгорялото читалище в село Скребатно

Снимка: БНР - Кърджали



Хора от село Скребатно се нуждаят от нашата помощ, за да възстановят библиотеката на изгорялото си читалище. Народно читалище „Христо Ботев” е погребано в руините след голям пожар в началото на януари тази година в малкото селце в община Гърмен. Стогодишната история на едно селско читалище изгаря за една нощ, а пожарът поглъща и кметството, лекарски кабинет, хранителен магазин и ресторант, защото са били в една сграда. Въпреки първоначалното си стъписване обаче, местните жители са категорични - ще отпразнуват 100-годишния юбилей на своето читалище.
Най-много на местните жители ще липсва читалищният салон, който е бил сцена за изява на самодейците. В читалището са се провеждали и Летни музикални академии, които са привличали хората към духовното средище. Радио Благоевград започна инициатива за дарение на книги за читалищната библиотека, към която се присъединява и предаването Полет над Родопите с водещ Божидар Чолаков. Впоследствие обаче кампанията се разрасна и вече тя е под шапката на радио Кърджали. Ние, от „Вкусен следобед”, като приятели на книгите, също искаме да призовем слушателите да дарят свои книжки за читалището в Скребатно. Достатъчно е те да са добре запазени и да са художествена и детска литература. Защото вярваме, че доброто е навсякъде и че малките читалища са именно тези, които съхраняват селата в България и карат хората да останат в тях. За да ни има, трябва и духът ни да гори.  
А в края на краищата, всяко добро дело, се състои от малки стъпки.

Донесете книгите в радио Кърджали, което се намира на адрес бул. България 74, етаж 3 в сградата на бившия Окръжен съвет.

"В рамките на кампанията на радио Благоевград впоследствие разбрах, че на самото читалище му предстои да отбележи февруари месец своята стогодишнина. Това е един юбилей доста голям за едно такова средище, такова културно средище като читалище. Да отбележи един век! Това е място, съхранявало история на населеното място, пазело е фолклора. Там хората от селото са черпели своята нужда да знаят и помнят историята си. Затова започнах първо инициативата в предаването си "Полет над Родопите" да събираме книги съвместно с радио Благоевград. Но ето, че инициативата се разраства и тя излиза вече не само от предаването полет над Родопите, излиза от цялото радио Кърджали съвместно с радио Благоевград", казва водещият Божидар Чолаков.

От народното читалище са останали само руини. Изгорели са 3500 тома книги. В селото живеят около 260 души. "Ние, жителите на големия град и на другите големи градове, си имаме големи търговски обекти за увеселяване, а читалището - това е мястото на малкото населено място, в което хората се събират на раздумка, от дума на дума обменят мнения, виждат се със свои съселяни. Това е техният център, както се казва", казва Божидар Чолаков. Едно от най-големите дарения е направено от Народно читалище "Родопски фар" в Кърджали, допълва той. Получени са обаждания обаче и от други читалища, от сдружения и библиотека в Благоевград, от Видин.

Чуйте как тръгна, докъде се разрасна инициативата и колко книги са събрани дотук, от разговора ми с Божидар Чолаков, водещ на Полет над Родопите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30

Танцов състав „Орфей“ - Кърджали ще мери сили в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“

Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...

публикувано на 29.03.25 в 14:50

Танцов клуб "Ахридос" за пети път на фестивала "Пролетно хоро"

Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..

публикувано на 29.03.25 в 14:30

Общ бинарен урок по български език и математика

Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..

публикувано на 28.03.25 в 17:18

В село Комунига отново ще бъде най-дългата опашка за бонбони в Деня Арифе

В община Черноочене подготовката за Рамазан Байрам и предшестващия го Ден Арифе е в разгара си. Както всяка година, местните жители спазват дългогодишните традиции, а празничната атмосфера обхваща целия регион. "Денят Арифе е най-сладкият ден за децата. Те с нетърпение очакват момента, в който ще получат лакомства," каза за Радио Кърджали Исмет..

публикувано на 28.03.25 в 14:25