Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светла Дукатева: Изпълнителят трябва да е с много висока самокритика за себе си

Светла Дукатева


Светла Дукатева
Светла Дукатева

Младата народна певица Светла Дукатева гостува в радиоефира на фолклорното предаване "Полет над Родопите". 
Светла Дукатева е родена на 06.02.1994 г. в гр. Смолян. Завършва гимназия в родния си град и пее 12 години в ДЮФА „Орфей“, Смолян. Израснала е в музикално семейство. Баща й е тамбурист, бас китарист, имал е рок група, а майка и е певица във фолклорен ансамбъл „Георги Чилингиров“ при НЧ“Отец Паисий 1926“с. Полковник Серафимово. 

Светла Дукатева завършва висше образование в СУ „Св. Климент Охридски“ със специалност  „Музикална педагогика“.  Има много награди от България и чужбина. Учители през годините са й били Марияна Каранлъкова и Светла Караджова.
През 2017 г. тя взе участие на „Пирин Фолк“ Сандански в конкурса за авторска македонска песен с „Българско хоро“, с която печели първа награда на фестивала.
През 2018 г. също участва на "Пирин фолк" с песента „Молитва на мама“. Песента е  по  музика и аранжимент на Иван Йосифов, а текстът е на  Христина Димова. 

Даровитата изпълнителка не спира да твори. До момента има няколко клипирани песни, който се въртят по една от музикалните телевизии, това са песните - "Глава ли те боли" и "Калино, моя дощирьо". В предаването "Полет над Родопите" Светла Дукатева представя и новите си песни - "Родопска китка" и Костадине сине". 
Певицата работи и върху издаване на дебютен албум, в него ще бъдат включенни родопски, македонски песни и от другите фолклорни области. 

Смолянчанката е част от първото пътуващо читалище в страната - "Бащино огнище". Родолюбивите българи  се обединиха в инициатива да популяризират с песни забравените герои на България. 

Цялото интервю със Светла Дукатева може да чуете в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..

публикувано на 11.05.25 в 17:50

Майстори на народните танци с участие в „Полет над Родопите“

Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..

публикувано на 10.05.25 в 18:16

Млади таланти гостуваха в изнесеното студио на „Полет над Родопите“

Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..

публикувано на 10.05.25 в 17:26

България в решаващите дни на Втората световна - армия от почти половин милион

На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..

публикувано на 09.05.25 в 15:27

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22

Шеф Пеньо Иванов показва свои бижута заедно с именития си учител

  Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина,  ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..

публикувано на 04.05.25 в 18:37