Здравко Карамитев: Новосъздадената асоциация ще настоява за създаване на национален регистър на хосписите в България, но само на легалните хосписи, за тези, които са регистрирани по Закона за лечебните заведения. Този приоритет е тясно свързан и със следващия. През последните години бързо нараства броят на организации, които не са регистрирани като лечебни заведения, а предлагат хосписни специализирани палиативни грижи. Ще настояваме да се предприемат мерки за ограничаване на тази тенденция. Имам предвид медико-социалните домове, които се навъдиха напоследък. След промяна в Закона за лечебните заведения, дейността на хосписите се ограничи в палиативни грижи за терминално болни пациенти, т.е. за пациенти в последните шест месеца от живота си. Отвори се ниша за медико-социалните домове, които се възползват от ниския стандарт на живот у нас и с по-ниски цени подвеждат пациентите. Регистрацията е изключително лесна – попълва се един формуляр и после Агенцията по социално подпомагане им изпраща сертификат. В същото време там не разполагат с необходимия квалифициран персонал за подобни дейности. Те могат да си позволят по-ниски цени, защото, за разлика от истинските хосписи, не им се налага да осигуряват 24-часово сестринско наблюдение, нямат задължение да имат дезинфекционни програми, даже не са длъжни да имат и лекар. Проблемът вече е голям, особено в големите градове. В Кърджали нямаме такъв проблем. Псевдохосписите се представят и се рекламират в интернет като хосписи. Някои хора се подвеждат и не могат да отсеят правилните лечебни заведения. Други пък се подлъгват от по-ниските цени и после са крайно разочаровани и тръгват да търсят действителните хосписи. Това е не толкова проблем на самите хосписи, а по-скоро е проблем на обществото. Някои колеги го определиха като проблем на националната сигурност. Те споделиха ужасяващи случаи. Лошото е, че отговорните институции, които са били уведомени, не са предприели никакви действия. Допуска се да се извършват безконтролно едни грижи в заведения без висококвалифициран персонал.
Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..
Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..
Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..
Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..
След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478