Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За ползите от Солната стая или халотерапията

Халотерапията е подходяща най-вече за хора с проблеми на дихателните пътища, кожни проблеми, също и с проблеми на нервната система

Солната стая или така наречената халотерапия е новост в България, но не и по света.
Лековитостта на солта е известна векове наред. Египтяните, римляните и гърците - всички са намирали широка употреба на лечебните й свойства - за дезинфекция на рани, за скраб за почистване на лицето и тялото, за лекуване на възпаления или за лечение на респираторни проблеми. Хипократ, известният гръцки лекар, наречен още "Бащата на медицината", прилага парна инхалация от солена вода преди повече от две хиляди години. С времето, солта е приета като мощно средство за "почистване" и "пречистване" за медицински и религиозни цели.
Още през 1843 г. в Полша е било документирано, че работниците в солните мини имали много нисък процент на респираторни заболявания. По време на Втората световна война, немски лекар забелязал, че пациентите, които били подслонявани в солните пещери имали почти чудодейни подобрения в своите дихателни и белодробни заболявания. Тези констатации го насърчили да направи медицински изследвания, които завършват с окуражаващи резултати. Хора с астма, бронхит и други дихателни проблеми започнали да идват в „клиниките”, създадени в солните мини, за да получат облекчение. През 1960 г. в Русия и Източна Европа са отворени първите "солни стаи", оборудвани с устройства, наречени халогенератори, които пресъздават условията от солните мини. Започват клинични изследвания за резултатите при различни заболявания. Така започва съвременната солна терапия.
 Какво представлява съвременната солната стая, защо е полезна и какво лекува ни запознава Мая Демирева, собственик на една от солните стаи в Кърджали: 
Солната стая или халотерапията е подходяща най-вече за хора с проблеми на дихателните пътища, кожни проблеми, също проблеми на нервната система. Но не е изключено да идват и съвсем здрави посетители, тъй като самата халотерапия действа много добре действа на организма като цяло, т.е. за подсилване на имунитета. Всеки от нас има нужда от малко релакс.

Повечето ни посетители са деца. Предполагам, че самите родители най-вече отделят средства главно за децата, макар, че има и доста възрастни, които идват. Повечето ни посещават за профилактика, за подсилване на имунитета, но има и много такива, които имат проблеми с дихателните пътища главно. Да не кажа, че всяко второ, трето дете има някаква алергия, било астма. Има проблеми, доста. Все пак в последно време въздухът, който дишаме е доста мръсен и храната, която консумираме също се отразява главно на децата. А халотерапията помага за тези проблеми.

В зависимост от това какво ни кажат за състоянието на посетителя, например дете, ние препоръчваме минимален брой посещения, които биха оказали благоприятно влияние на организма. Минимумът е 15-20 посещения. Това е един пълен цикъл, който е необходимо да се направи, за да има наистина ефект върху организма. Т.е. има си минимален брой посещения, които трябва да направи човек, за да се натрупа този минерал в организма, за да почне да дава реакция. А реакцията е изчистване, т.е. изчистване на секрети, прахови частици от синусите, от белите дробове, за да може от там нататък солта, този чист натриев хлорид, който използваме, да започне да работи в посока заздравяване на организма, подсилване на имунитета.

Използваме медицинска сол – чист натриев хлорид ( 99% ). Води се каменна сол. Тя е изчистена от всякакви примеси, алергени. Няма оцветители и ГМО.

В Солната стая солта, която сме изсипали по пода е близо тон и половина. А по стените има 3-4 тона. Минимум има 3-4 наслоявания върху стените, за да може да се образува този микроклимат. Това е много важно, тъй като вече забелязвам на доста места, било то за реклама или да хваща окото на хората слагат разни тапети и т.н., Но е важно да има пълна облицовка, защото така стаята наподобява солните пещери. За това гледаме максимално да запазим този стерилен микроклимат вътре, за да има наистина ефект.

Преди да влезе, всеки човек в Солната стая, трябва да разбере, че има няколко състояния при които не е препоръчително ползването на халотерапия. Това е изкарана туберкулоза, хора, които са в ремисия от онкологични заболявания, такива, които имат някакъв порок на сърцето или интервенции, свързани със сърцето, както и хора с хипертония – високо кръвно налягане, което се лекува с медикаменти, ако рязко се променят границите, както и в състояния на остра вирусна инфекция, когато посетителите са с температура. Това е така, тъй като самата сол има загряващо действие и рязко може да се покачи температурата. При нас идват и посетители, които са все още на някакво лечение – антибиотици или хомеопатия. Солта не пречи на изписаните медикаменти, но е важно да е преминал този остър стадий на разболяването. Тогава вече халотерапията спомага за по-бързото изчистване на организма и по-бързото преболедуване. Няма я тази остатъчна кашлица и секрети, които остават, особено след антибиотично лечение по един месец.

Преди 2 години за първи път отворихме в Хасково. Имахме доста пътуващи посетители от Кърджали, Момчилград и региона, които видяха ползата от халотерапията и те ни подканваха да направим солна стая и в Кърджали. Защото пътят е труден, особено с деца. А иначе идеята да направим в Хасково е от самите нас. Ние видяхме ефекта върху нас. В началото тръгнахме с намерението да си го направим за нас, за близки, за познати и от там вече стана и като бизнес. 

Чуйте целият разговор на Илияна Типова с Мая Демирева в прикрепения звуков файл: 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефан Танев: За ивайловградското вино казват трайност има, търпимост няма

По-рано започна гроздоберът тази година в Ивайловградско.  Причината  - топлата и безснежна зима, заради която лозите се развиха по-рано от обикновено.  За това пък качеството на гроздето е много добро, каза за Радио Кърджали Стефан Танев, бивш кмет на Ивайловград, а понастоящем – винопроизводител. Топлото време е оказало влияние на..

публикувано на 30.08.24 в 16:23
Ибрахим Карахасан - Чънар

Ибрахим Карахасан-Чънар: ДПС умира

ДПС умира. Вероятно ще се явят две фракции на Движението в изборите за следващия парламент, но ако изобщо влязат, няма да са фактор . Това провидя докторът на историческите науки, писател, журналист, Ибрахим Карахасан-Чънар в коментар за Радио Кърджали. „Двубоят между Делян Пеевски и Ахмед Доган продължава. Но на този етап, като че ли Делян..

публикувано на 28.08.24 в 07:35
Нели Найденова

За седми път Маджарово ще е домакин на Фестивал на лешояда

Традиционният седми поред Фестивал на лешояда в Маджарово тази година ще се проведе в периода 6-8 септември и ще започне в петък вечерта с концерти на групите "Карандила" и "ЗоР МаЖор". Това съобщи за Радио Кърджали Нели Найденова от фондация "По-диви Родопи", организатор на тридневното събитие. Игри, презентации, прожекции на филми, изложба,..

публикувано на 23.08.24 в 15:39

Ангелина Костова: Най-много са кандидатите за директор на училище извън Кърджали

26 кандидати са допуснати до втория етап на конкурса за директори на училища в област Кърджали. Те ще се борят за 15 директорски места в основни и средни училища и професионални гимназии. Общо подаденият брой заявления до крайния срок е 32. Това съобщи за Радио Кърджали началникът на Регионалното управление по образованието Ангелина Костова...

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Никола Чанев, областен управител на Кърджали

Никола Чанев: Притеснителна, но не и критична е ситуацията с язовирите в област Кърджали

Язовир „Студен кладенец“ е пълен на 55 процента от обема си, водата в яз. „Кърджали“ е дори повече – почти 65 %. Това съобщи за Радио Кърджали областният управител Никола Чанев. Той уточни, че актуални данни за състоянието на всички язовири е публикувана на сайта на Министерството на околната среда  и водите. „Дали ситуацията е..

публикувано на 23.08.24 в 14:07

Община Смолян със значително по-чист въздух заради новите печки

Община Смолян има значителни успехи за постигане на по-добро качество на атмосферния въздух в резултат на намаляване на фините прахови частици. Това е свързано с многото кандидати домакинства, които са поискали да сменят старите си печки на твърдо гориво с нови уреди на пелети и на ток. В момента общината реализира втора фаза по проекта ,..

публикувано на 22.08.24 в 14:05
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Време е вече Доган да си ходи

Ако бай Хасан от Джебелско село види на живо някъде Ахмед Доган, ще му каже да си тръгва вече.   Това мнение изказа пред Радио Кърджали Гюнер Тахир – председател на Национално движение за права и свободи и бивш зам.-председател на ДПС. Според него, след Тодор Живков, Доган е вторият политически лидер в България, който е начело на една..

публикувано на 22.08.24 в 11:11