Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Савка Сариева - един от славеите на Родопа планина

3
Народната певица Савка Сариева


Родена в село Баните на 5 април, в музикално семейство, трима братя и три сестри и всичките се занимават с музика. Трите сестри са певици, двамата братя Борис и Камен са инструменталисти, а най-големия брат - Румен Родопски е певец, но най-изявени през годините остават Савка Сариева и Румен Родопски. 

Още в невръстна детска възраст семейството им се мести да живее в карловското село Христо Даново. От там започват спомените на Савка Сариева, как са пеели в семейството, по родови срещи и събирания с приятели. Първите песни народната певица научава от майка си, баща си и дядо си. Родителите я записват да учи в музикалното училище в Пловдив, след което продължава музикалното си образование а музикалната академия в Пловдив. Там Савка става любимката на декана проф. Асен Диамандиев, който я кани да пее на концерти или да се включва в хоровете и ансамблите. Савка Сариева. Снимка: Личен архив.

След завършване на музикалната академията народната певица започва работа в Окръжен съвет за изкуство и култура в Пловдив, но семейния живот я кара да се премести да живее в Доспат от където е съпруга ѝ. Там Савка Сариева е преподавател по музика в местната гимназия, по-късно създава група за автентичен фолклор и детска музикална школа.  

Имаше много талантливи деца, аз ги поех всичките. Водих ги по фестивали и конкурси из страната. Това ме удовлетворяваше и ме радваше. Издирвах и разучавахме, стария, местния автентичен фолклор на Доспат. Аз защитих I клас квалификация, точно с такъв труд - Местния автентичен фолклор на Доспат, разказва Савка Сариева. Савка Сариева с детса група от Доспат. Снимка: Личен архив.

Първите записи народната певица прави в Радио Пловдив и Радио София. Албумът " Една родопска фамилия " говори за една утвърдена певческа традиция в семейството в този албум участват Савка Сариева, сестра ѝ Лидия и братята ѝ Румен, Борис и Камен. Като повечето им песни са родопски каматно гальовни. През годините създават общи проекти с брат си Румен Родопски и ансамбъл "Пазарджик". 

Сюитата с държавния ансамбъл "Пазарджик" е върха на изкуството, аранжимента е на Милчо Василев. Получихме обаждания, поздравления от чужбина за тази творба. Страхотна е песента. Това е върха на нашето творчество, разказва народната певица. 

Савка Сариева: Най-големите наследници на песента са моите ученици, които ги научих да обичат народната песен, да я разпространяват и да я изпълняват от сърце. Сигурна съм, че и след векове ще я има родопската песен! Народната певица Савка Сариева. Снимка: Личен архив

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39

Съзвездие от български и турски изпълнители ще пеят в Крумовград

Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл, Тони Димитрова, Десита, турските изпълнители Бурак Булут и Куртулуш Куш ще пеят в Крумовград по време на третото издание на   „Среща на крумовградчани от близо и далеч“. Празникът ще се проведе в рамките на три дни, от 18 до 20 юли. Наред с културната програма, общината организира и изложба..

публикувано на 10.07.24 в 15:16

Втори фестивал на родопската кухня в Баните

Фестивал на родопската кухня ще се проведе на 06.07.2024 г. /събота/ на площад "Шести май" в Баните. С него ще бъде официално открит летния сезон в община Баните. На площада ще бъдат разположени шатри с традиционна трапеза, отрупана с автентични родопска ястия, старателно приготвени от  местните хотелиери, ресторантьори, читалища и доброволци. В..

публикувано на 05.07.24 в 12:43