Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Та чули ли сте, не сте ли за Рафаел Боболев – родопският певец от Барутин

2
Рафаел Боболев с групата от Доспат



Рафаел Боболев е от доспатското село Барутин. Роден е на 1 ноември 1991 година. Завършва средното си образование в гр. Доспат. Висшето си образование завършва с хореография, педагог и магистратура - сценични изкуства, мениджмънт и продуцентство в гр. Варна. 

Песента е част от живота му, като на всеки родопчанин, който обича да пее сред приятели и в компания. Научава много от песните от дядо си. Но учителката му по български език г-жа Якимова е човекът, който представя Рафаел пред родна публика в Доспат на празничното тържество на училището по повод 24 май.

Първата песен, която изпълнява младият изпълнител пред публика на училищният празник е „Стига ми се момнеле навдигай“. Публиката е впечатлена и бурно аплодира изпълнението на Рафаел. След това представяне той е поканен да се включи в самодейния състав за фолклор в Доспат.

През 2012 година Рафаел Боболев започва работа в отдел култура в община Доспат и там се среща с народната певица Савка Сариева, където работи по това време. Двамата започват да се занимават професионално с музикалното обучение на младия изпълнител. Следват участия по събори и конкурси из страната.

Рафаел Боболев разказва как се е зародил интереса му да свири на музикален инструмент.

Със семейството ми бяхме на една от нивите и чух един овчар да свири на овчарска свирка, по нашенски пищялка. И така ме грабна тази мелодия от този инструмент и се зарекох да си купя. Не мина много време видях на един пазар, че продават такива свирки и си купих. И почнах, лека полека да свързвам мелодии и се научих. В 12 клас започнах да се интересувам от акордеон. Аз нямах тогава акордеон. В читалището в село имаше, и помолих от там да ми го дадат да се упражнявам вкъщи. И така на майтап се научих да свиря и на акордеон. Рафаел Боболев и Савка Сариева. Снимка: личен архив

На първият по голям фолклорен фестивал Рафаел се явява през 2011 година в Стара Загора на „Орфеево изворче“. По-голяма популярност придобива през 2014 годна в Калофер, отново на конкурса за млади таланти „Орфеево изворче“. Младият изпълнител посещава Калофер заедно със Савка Сарива, които водят деца от Доспат за участие в конкурса. По молба на Сариева Рафаел Боболев и той взима участие в конкурса. От там печели златен медал. В журито са диригента на оркестъра за народна музика на БНР Димитър Христов и ректора на АМТИИ – Пловдив Милчо Василев. Рафаел Боболев, Савка Сариева и фолклорната група от Доспат. Снимка: личен архив.

След изпълнението ми г-н Христов ме викна и ми каза да му изпратя сурови записи на няколко автентични песни от нашия край и ако му харесат ще направим запис в радиото. И със Савка Сариева взехме да се чудим кои песни да подберем и да пратим за прослушване в София. И ката, избрахме девет песни. Акапелно ги изпях и след една седмица получих обаждане от г-н Христов, че от раз може да запишем четири от песните. След два месеца аз бях в София за запис. 

С оркестъра на БНР Рафаел Боболев записва песните: „Заспала мома“, ‚Заплакала е Стара планина“, „Руске ле моме“, „Добре ми дойде юначе“ и „Запеяло е пиле пролетешно“.

Рафаел Боболев казва за родопската песен, че е извор на живот.

Когато чуеш наша песен, целия изтръпваш. Ние сме закърмени с родопската песен. С нея ще живеем и с нея ще си отидем, казва младият народен певец Рафел Боболев.


Цялото интервю и песни може да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обсъждат се промени за повишаване ефективността на образователната система

module="Media" entry="Audio" title="Интервю на Галина Стефанова с Ангелина Костова" url="http://82.119.84.123/storage/RadioKardzhali/2025/Other/03/100325 ГС Костова.mp3" download="false" class="" tpl="index.html" ] От години се наблюдава слаб интерес към избор на математиката като втори предмет за задължителната матура в дванадесети клас. Една от..

публикувано на 11.03.25 в 18:41

Байрам Байрам: Делян Пеевски ще бъде министър-председател, рано или късно

Най-скоро ДПС-Ново начало ще управлява България. Дали след една, две или четири години, това ще бъде факт, каза за радио Кърджали депутатът от фракцията около Делян Пеевски Байрам Байрам. От две седмици говорим , че ще подкрепим бюджета, щом се решават проблемите на хората, така коментира т ой упрека на ДПС-ДПС, че ДПС-Ново н ачало са се..

публикувано на 11.03.25 в 10:35

Експерт от РЗИ: Децата в забавачките се хранят здравословно

Няма констатирани нарушения на изискванията за здравословно хранене в детските градини на територията на област Кърджали през миналата година. При проверките в училищата не са установени груби нарушения. Повечето са продажба на захарни изделия и газирани напитки със захар в училищните бюфети и автоматите, което не е разрешено. За констатираните..

публикувано на 11.03.25 в 10:26
Снимката е илюстративна

Нужна е „спешна помощ“ за обучението по математика

Има проблем на входа за прогимназиалния етап – от IV-и в V-и клас, в математическите и природо-математическите гимназии. В големите градове и ма съществен недостиг на места. При националното външно оценяване след VII-и клас резултатите са катастрофални – около 40 процента от децата нямат никакви знания по математика още от седми клас. Това..

публикувано на 11.03.25 в 09:08
Катя Филипова

Масирани проверки в строителството за условията на труд

Необезопасено работно място е едно от нарушенията, които са констатирани в първоначалния външен оглед веднага след инцидента, при който 50-годишен работник падна от висок етаж на строеж и беше в тежко състояние. Съставен акт за спиране на дейностите по работните места в периметъра на инцидента. Проверява се вече и документацията. Това съобщи..

публикувано на 10.03.25 в 23:02

Над 20 коня ще премерят сили в състезанията на Тодоровден в Момчиловци

Тази събота, 8 март, в родопското село Момчиловци ще се проведе традиционното отбелязване на Тодоровден. За 29-и пореден път местните жители и гости ще се насладят на празника, който се организира с подкрепата на Община Смолян, Кметство село Момчиловци, Народно читалище "Светлина - 1925" и Дружеството на конярите в селото. По думите на Васка..

публикувано на 05.03.25 в 11:35
Златка Пеньова

Златка Пеньова отбелязва двоен празник на всеки 3-и март

Редица българи имат двоен повод за почерпка на 3-и март, защото освен националния празник, отбелязват и пореден рожден ден. Сред по-известните от тях са Веско Пантелеев-Ешкенази, световноизвестен цигулар, концертмайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам, Ваня Василева, депутат от ДПС-ДПС в 51-ото НС, Георги Новаков, театрален, филмов..

публикувано на 04.03.25 в 00:36