Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязаха 20 години "Радиомост Турция-България"

5
Личен архив

17 август 1999 г. - топла лятна утрин, но първите новини в 6ч. по програма Хоризонт започнаха със съобщение за катастрофално земетресение в северозападна Турция. С напрежение следяхме следващите новини за непрекъснатото нарастване броя на жертвите и разрушенията.Така започва разказът си радиолюбителят Костадин Евстатиев от радиолюбителския клуб "Портолагос" Кърджали за едно от най-силните земетресения в Турция, така нареченето Измитско земетресение, което засяга Северозападна Турция.
Земетресението е с магнитуд 7,5 по Рихтер и продължава 45 секунди. Епицентърът му е в Измитския залив в Мраморно море. По официални данни жертвите на земетресението са около 17 000 души, но според някои оценки достигат 35 000 души. Материалните щети се оценяват на около 10 млрд. щатски долара. Унищожени са около 100 хиляди жилища. 
Екипи от много страни, първо от които от Р. България тръгнаха незабавно за пострадалите райони, разказва Костадин Евстатиев. Идваха съобщения по радиото и телевизията за проявения героизъм от всички спасители и неволно на всеки здравомислещ и съпричастен човек с нещастието на хората, му идваше да помогне с нещо. Наистина, пет дни по-късно идва председателят на турските радиолюбители Мустафа Акъз до радиоклуб "Портолагос" гр. Кърджали с молба за помощ. Веднага е сформиран екип от радиолюбители -доброволци. Отговорника на групата Добри Щерев избира в екипа си Бончо Гогов, Теодор Георгиев, Мария и Галя Авренлиеви, а за радист на групата е поканен Костадин Евстатиев от гр. Стара Загора. В сформираният приемо-предавателен център в Кърджали застават опитните радисти- Жеко Жеков и Димитър Димитров и в гр. Бургас - Стефан Вангелов. 
20 години след случилото се природно бедствие, членове на радиоклуб "Портолагос" Кърджали се събраха, за да отбележат денят в който хора с различни етноси и религии се обединяват, за да си помогнат. Радиолюбителят Жеко Жеков, разказва за Радио Кърджали споменът от преди 20 години за станал известният Радиомост Турция-България: 


  Най-пострадали от земетресението са селищата - Ялова, Коджаели, Дюздже, Сакария, Гьолджюк и Истанбул. Земетресението разруши стотици хиляди жилища и работни места. Мария Авренлиева и дъщеря й Галина Авренлиева, която е и наша колежка в Радио Кърджали, разказва за тяхната задача като радиолюбители в кризисния център на Истанбул: 
 

В следващия звуков файл чуйте радистът Костадин Евстатиев е имал отговорната задача да предава радиосъобщенията от Турция към България: 



Радистът Димитър Димитров е приемал радиосъобщенията от Турция в Крджали за връзка с останалата част от България. Чуйте какво разказва той: 


Радиовълните и морзът остават единствената сигурна връзка при природни бедствия и аварии, но въпреки това с напредването на технологиите, интересът в днешно време към тях си отива. За радиолюбителите, участвали в радиомоста Турция България преди 20 години остава споменът за достойното дело, което са извършили и споменът на всички хора, получили информация за близките си, благодарение на тях. 
Земетресението от 1999 г. активизира дейността на граждански организации. Особено активни са дружествата, разпространяващи знания за земетресенията, както и моторизирани бригади за подпомагане на пострадали при земетресения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кърджалиецът Мустафа Мустафов: От свободното гмуркане, през маратона до връх Монблан

Какво е да си екстремна личност.  Да участваш в маратонско бягане, да практикуваш свободно гмуркане, да изкачиш върховете - Монблан и Елбрус.  Да се гмурнеш на дълбочина 21 метра само с маска и шнорхел, и то на един дъх. Да, има такива хора. Един от тях е кърджалиецът Мустафа Мустафов и е правил всичко това, което описахме...

публикувано на 03.11.24 в 13:46

Иво Никодимов: Победата на ДПС-Ново начало в Кърджали е символна

Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..

публикувано на 30.10.24 в 13:06

Беркант Барзат: Многото жалби и много добрата работа на СИК отличиха изборите на 27 октомври

Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..

публикувано на 29.10.24 в 14:36
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..

публикувано на 29.10.24 в 01:08
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Галунов: Новите депутати са длъжни да съставят правителство

  Изненадата на отминалите избори беше превеса, който постигна формацията около Делян Пеевски пред тази, водена от Ахмед Доган. Партиите в новия парламент задължително трябва да се разберат и да направят някакво правителство. Не е нужно даже да е много дългосрочно, но да надмогнат партийните си интереси и да действат държавнически. Така би могло..

публикувано на 29.10.24 в 00:44
Слави Василев

Слави Василев: Демокрацията у нас става фасадно понятие

Мит е, че българските граждани са спечелени от политиците въз основа на идеи, убеждения и ценности. От много дълги години предизборна кампания на практика липсва. Много от гласоподавателите са избрали за кого да дадат вота си буквално пред урните. Това каза в ефира на Радио Кърджали политическият наблюдател и анализатор Слави Василев. Не..

публикувано на 29.10.24 в 00:16

Александър Симов: Активността не е висока, че да има обръщане на настроенията

„Това е феномен, който трябва да бъде изследван, да не би тази висока избирателна активност да се окаже, че се дължи на контролиран и купен вот“. Това изтъкна з а резултатите от поредните избори, общественика и журналист  Александър Симов. Той заяви, че социолозите не трябва да се слушат за някои неща.  По думите му, когато съдбата на..

публикувано на 28.10.24 в 15:18