- Г-н Гудмън, имате богат опит в минната индустрия и в инвестиционния бизнес и сякаш превръщането на "Дънди" от инвестиционен фонд в производствена компания е обединителна точка на двете неща. С Вашето име се свързва тази трансформация. Какви бяха страховете Ви тогава?
- Тогава бях значително по-млад и сигурно е трябвало да имам повече страхове, отколкото в действителност. Истината е, че ако гледаме чистият добив и инвестицията в добива, това са две различни неща. Когато започнахме, знаехме, че искаме да бъдем различен тип минна компания. От ключово значение за нас беше да намерим правилните хора, които да реализират това. И наистина ангажирахме много талантливи хора. В хода на процеса осъзнахме, че ние не само трябва да търсим най-добрите специалисти, но трябва и да обучаваме. Нашият стремеж беше да оставим местните минни предприятия изцяло в ръцете на българи. Трябваше да променим начина, по който работим. В дългосрочен план това наистина свърши много добра работа. Както виждате, оперативната страна изцяло се ръководи и управлява от български екип. Дотам, че в корпоративния офис в Торонто работят повече българи, отколкото канадци в България.
- Как изглежда съвременната минна индустрия, приема ли се от гражданите без опасения? Заглъхнаха ли гласовете на еколозите, които критикуват?
- Минната индустрия е много важна за света. Почти всичко, до което се докосваме и използваме, включва продукти на тази промишленост. Сега, когато се говори за глобалното затопляне, се мисли все повече за алтернативните технологии, електрически автомобили, т.е. светът се опитва да се измъкне от зависимостта си от петрола. Всички решения, които се предлагат, включват добив на полезни изкопаеми. Затова не можем да минем без добива на полезни изкопаеми, ние се нуждаем от него. Същевременно като промишленост трябва да го осъществяваме при най-добри обстоятелства. Ние теоретически сме овладели начина по който трябва да водим добива, така че да не създаваме рискове за околната среда. Сега трябва да се научим как по-добре да комуникираме това наше познание.
- Какво в България Ви е направило силно впечатление?
- Има много неща, които светът не знае или не разбира за България. Хората са чудесни тук. Виното и ракията са чудесни. България е страхотно място и мисля, че повече хора трябва да му се насладят.
- Днес откривате рудник „Ада тепе“. Доволен ли сте от инвестицията, която сте направили, виждайки всичко свършено?
- Отговорът е лесен: да, доволен съм. Отне ни малко повече време, отколкото се надявах първоначално, но се радвам и съм много развълнуван.
Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..
В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..
Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..
Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..
След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..
„Ден на отворените врати“ ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година. В общините Кърджали и..
Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478