Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тинчо Севдалинов: Моите учители във фолклора са моите родители и Веселин Джигов

Оркестър ПИМ
Снимка: орк. ПИМ



Родопският певец Тинчо Севдалинов днес работи с оркестър „ПИМ“. Един добър екип, най-добрите в България по думите му, с които се работи много добре. Певецът изброява постиженията им:

Преди две години Мария Фидева спечели първо място като вокалист  в надсвирването на оркестри. Взема първо място от журито и от публиката. Диляна Наскова, няма какво да я представям. Всякакъв жанр музика може да пее.

 Музикантите на оркестър „ПИМ“ са: Стоян Василе – клавир и акордеон. Най- младият в оркестъра е Васко Анастасов - гайда, завършил музикалната академия в Пловдив,  Атанас Александров – саксофонист и Асен Асенов – кларинет. По думите на Тинчо Севдалинов, един от най-добрите кларинетисти в България. Оркестър ПИМ

Моите учители във фолклора на първо място мога да кажа са моите родители и след това Веселин Джигов. Той ме имаше като негов син. И аз се върнах във Виевци заради него. От 1990 до 2001 година не бях част от Виевската група. Но винаги съм бил в добри отношения с моите колеги. Когато Веселин Джигов се разболя през 2001 година от коварната болест, аз работех на морето. Тогава той ми се обади и ме помоли ме да се прибера и да го заместя за един месец, защото е болен. Когато се срещнахме, той ми каза: "Ще те помоля само за едно нещо- да не разбиеш Виевската група, а да останеш тук. Така се върнах, иначе нямах намерение, разказва Тинчо Севдалинов.  Тинчо Севдалинов

За Роженският събор Тинчо разказва, че когато започне да се организира от родопчани, тогава може да се получи както е било едно време.

Събора не е това което беше през годините. Хората искат да се възстанови стария си събор. Родовете да се събират, да играят, да пеят, да се срещат и мисля, че това ще бъде най-доброто, ако се възстанови. Роженският събор както го познаваме родопчани… Аз съм участвал много години. От 1981 година… Защото 1979-та година създадохме Виевската група с Емил Узунски и от тогава постоянно сме участвали на съборите. Съборите бяха други! Хоратя бяха по- весели, всеки си идваше с рода, с чевермето, играене, пеене цяла нощ. Сега това го няма, спомян си Тинчо Севдалинов. 

Чуйте цялото интервю в прикачения зувков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Георгиев: Удължаването на компенсациите за тока на бизнеса ще го спаси от масови фалити

“Преди две-три народни събрания евроатлантическите партии в лицето на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ взеха решение да изкарат всички небитови потребители, тоест всички фирми на свободния пазар за електроенергия, на което ние от “Възраждане” бяхме категорично против, защото казахме, че не сме готови за това нещо. Малко след това веднага се наложи да се създаде..

публикувано на 25.07.24 в 16:20

Георги Пройков от Кърджали се класира на 4-о място на Световното по кану каяк за ветерани

Кърджалиецът Георги Пройков, се класира на 4-о място на Световното първенство за ветерани по кану каяк. Той е учител по физическо възпитание и спорт в Професионалната гимназия по строителство „Христо Смирненски“ и е състезател по кану каяк в Спортен Клуб „Арда“.  Георги Пройков се класира на престижното четвърто място на Световното първенство по..

публикувано на 23.07.24 в 17:12

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46