Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители с петиция за отпадане на матурите в 4 клас

Началните учители поискаха с петиция и отворено писмо до МОН отпадане на изпитите след 4 клас на децата. За тази учебна година преподавателите настояват за повече яснота при провеждане на двата изпита. Тази година отпаднаха два от изпитите – по “Човекът и обществото” и “Човекът и природата”. Въпреки това начални учители започнаха подписка, която наброява 4800 души, и в която искат отмяна и на изпитите по български и математика. Инициатор на петицията е началния учител Ивелина Найденова. Учителите, възразяват срещу провеждането на НВО в IV клас в какъвто и да е формат, особено в последния предложен вариант, защото, според тях, такова едно оценяване няма ясна цел с конкретно измерими очаквани резултати. В студиото на Радио Кърджали Илияна Типова разговаря с Елена Караянева, начален учител: 

Кажете, защо се стигна до там, учители от страната да се обединят в протестна подписка срещу провеждането на националното външно оценяване (НВО) в 4 клас? 

Много са причините за това писмо, не е само НВО. Крайно време е да се чуе гласа и да се вземе под внимание мнението на учителите. От години с нас се експериментира с нови закони и наредби без самите им създатели от МОН да са наясно за какво става въпрос. Новите реформи подлагат и учители, и ученици на огромен стрес. Оставаме с чувството, че именно тези реформи и програмата за международно оценяване „Пиза“ имат за цел да докажат некомпетентност и неграмотност на българския учител и ученици. Създадоха се безброй учебници пълни с излишна информация, написани на академичен стил, който води до обезсърчаване на децата към училище. Удължаването на учебната година за 4 клас – това е реформа която по-скоро е като социална услуга, а не като образователна промяна. НВО няма ясна цел. Служи само за някаква статистика, а промените и изискванията, които се провеждат в движение създават само стрес, както у децата, така и у родители и учители. Не може дете което 4 години е показвало отлични резултати сега под стрес да извади по-нисък успех и да отиде в 5 клас с мисълта, че се проваля на тестовете. Струва ми се, че трябва да се пази тази детска психика, защото така или иначе децата продължават нагоре в 5 клас, независимо какъв успех и какви точки извадят на теста.

Едно от нещата които искате да отпадне е диктовката чрез аудиофайл. Тази диктовка нововъведение ли е и защо искате тя да отпадне? 

Това е новост и по-скоро е хрумка на някой експерт, който навярно не е влизал в училище от ученическите си години. Колкото и министри да повтарят, че аудио диктовките водят децата до равнопоставеност, това не е вярно. За учителите които работят с деца от малцинствени групи, истинския успех е да ги научат да четат и да пишат на български език, и да пишат под диктовка, съобразена с тяхното ниво. Освен това вече започваме втори срок, а нямаме никакъв примерен запис, изпратен от МОН, поне да имаме представа за такава аудио диктовка. Ние разпространяваме наши опити, налучквания, но това не гарантира, че сме уцелили варианта, който ще ни изпратят от там. През месец август на 2019 година в сайта на МОН се публикува модел на НВО по БЕЛ, но никъде не са упоменати нито аудио диктовки или допълнителните бланки за отговорите. Това не е разяснено даже и на септемврийските съвещания. Казаха да чакаме нови нареждания в движение. 

Друго искане е да се премахне допълнителната бланка за отговори. Какво представлява тази допълнителна бланка и с какво ще затрудни тя учениците? Примерните тестове, кой трябва да изработва и как да се подбират? Отговорите на тези въпроси може да чуете в цялото интервю в звуковия файл: 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08

Бойкот на търговските вериги и магазини обявиха за 13 февруари

 След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе  Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..

обновено на 12.02.25 в 11:44

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02