Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закаляването е не само здраве, но и опит да променим съзнанието си

Вицешампионът по плуване Емил Златев: В природата сме у дома си

Нашият организъм е оцелял прекрасно в съжителство с различни бактерии



Едно от най-популярните интервюта през трите години с хиляди споделяния на предаването "Вкусен следобед" бе това с вицерепубликанския шампион по плуване и тенис на корт, Емил Златев, който съвсем спокойно може да се нарече вдъхновител за здраве. Емил Златев е завършил висш институт по физическо възпитание и българска филология. Понастоящем е  инструктор  по хранене, фитнес и йога. Консултира много хора, включително световни звезди за здравословен живот. Организатор на летен спортен лагер в Кранево, а сега, през зимата на Новогодишно спортно утро. На 1 януари, вместо преяли и препили и лежащи на дивана, хората от общността на Емил Златев посрещнаха слънчевите лъчи на плажа.  
След това се изкъпаха в морето при минусовите температури за закаляване и тонус.
На 2 февруари треньорът организира друго събитие "Плувно-стълби утро", отново с дихателни и закалителни техники  и плуване в морските води.
Възможно ли е да чуем повика на древната си природа, която да ни изкара от затворените апартаменти и жилища, за да се слеем с природата? Защо, това, което смятаме, че е добре за нас, по-скоро ни разболява и възможно ли е да изкореним този мисловен навик. Как, от топлите стаи, в които се пазим да не настинем, да пристъпим към закалителни техники. Можем ли да правим това у дома? Защо всички ние се срещаме с бактериите и вирусите, и така е било от хилядолетия, но не всички се разболяват.

Чуйте откровените отговори на тези и други въпроси в интервюто ми с Емил Златев в прикачения файл.

ЗАЩО ДА СЕ ЗАКАЛЯВАМЕ

"Предопределеният отговор защо се закаляваме, е да се сме здрави. Но тук говорим за вътрешна необходимост, да сме сред природата, на чист въздух, сред широкия простор. Тоест на първо място не говорим за здраве, а за нещо, което е заложено във всички нас. Тоест това  е домът, от който всички сме дошли, за да се натикаме в бетонните кутийки. И вече натикани в бетонните кутийки, съзнанието на хората е променено, те просто не знаят какво е нормално здраве и всяко нещо, което дърпа в тази забравена посока, вече се явява като нещо неестествено, закаляване и така нататък. Това се явява нещо като екзотика".

"Ужас, само идете в зоопарковете или някъде, където има някакви диви животни, и вижте. Ние сме същите, само че сме в собственото си съзнание и не можем да се видим отстрани".

КАК ДА ЗАПОЧНЕМ СЪС ЗАКАЛЯВАНЕ У ДОМА

"Не е толкова сложно. Само преди 30-40 години, да не излезе, че връщам назад, но това, което казвам, преди 30-40 години, в момента е действащо ежедневие. В сериозните колежи по света, там където се обучават децата на истински богатите, владетелите на света, там няма телефони, няма изнежености, няма дори топла вода, сутринта започва със студен душ. Разбира се, това е непоносимо и неразбираемо за обикновения човек. Значи, какво е най-лесното? Най-лесното е да стане човек, да отвори прозореца, облича едни други дрехи. Някакви по-проветриви дрехи. Аз като специалист мога да кажа много за гимнастиката, но казвам някаква. Нещо там. И понеже дробовете са свързани с кръвообращението, за да тръгнат както трябва, тази гимнастика трябва да бъде поне 5-7 минути. От 7 нагоре, най-добре до 20. От 15 до 20 минути е обременително, ако говорим за всеки ден. Би трябвало да е имало и интензивна част. Човек е загрят. Може да отиде в банята и може поне ходилата да си пусне под слушалката, да ги размърда насам натам, под студената струя. Може да тръгнете нагоре по краката. В един момент може да опита и повече, може да се намокри целия, да пусне вода отгоре, но това е вече пожелателно".

КОЕ Е ДОБРЕ ЗА НАС

"Добре-то за доста хора, е да си стои в къщи под одеялото. Съзнанието тук е променено. Това, което човек усеща, че е добре за себе си, е изключително лъжовно. Това не е добре за него, и той не го знае и си мисли, че е добре. Така че винаги е хубаво, в тези си действия да се водим от някаква схема или практика. Т.е. инструктор, специалист или от клипове от действително компетентни хора. Но най-добре да се образоваме".

"Не можем да пипнем каквото и да било, просто така. С тези микроби, които сега, стават резистентни на различни антибиотици, те са тези, с които ние съжителстваме милиони и милиони години. Те може да са се видоизменили, може да им е пораснал един нов крак или там нещо друго, но те са същите. Това означава, че нашият организъм е по-силен, и той е оцелял. Защо го казвам това нещо? Защото в самия израз да не пипнем нещо, означава, че трябва да се пазим от нещо. И проблема е в това, че хората тръгват към природата, с предпазни средства. Все едно да тръгнеш към майка си с базуката.

Но ако човек тръгне с едно отпуснато съзнание към природата, той тогава може  трудно да пипне каквото и да било". И оттам нататък следва храненето, като някаква програма, правилник.

МЕСОТО В ДНЕВНИЯ РЕЖИМ

"Каквото и месо да яде човек в повече, вътре в червата остава много смърт. Буквално смърт. Разложена смърт, вътре в червата. Някой ако мисли, че като не го вижда, не е много опасно, ще го кажа и по-грубо.

В залата за аутопсии, като видиш какво има вътре в тялото, ще се запиташ дали не е същото при теб. А това нещо, събира микроорганизми, бактерии.

Започвайте деня си с чай с лимон, преди всяко хранене да се изпива по една-две чаши вода. Ако имате лимон наблизо, капнете във водата. Вечер също. Поне преди две яденета на ден, да има и по една ябълка на гладно. Това са прости неща. Те няма да променят нещата на 100 %, но са добра отправна точка".






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56