Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланиците на народната музика - формация "Родопска песен"

Фолклорна формация "Родопска песен"



Фолклорна формация „Родопска песен“ гостува в предаването „Полет над Родопите“.

Тази година формацията отбелязва четири години от основаването си. Тя е съставена от четирима млади и даровити изпълнители. Техен ръководител е Делян Тодев, гайдар. Роден в Тракия, в Димитровград, но интереса към родопския инструмент се заражда в духовната семинария през 2007 година, когато вижда неговия по-голям съученик  Лазар Керемедчиев да свири на гайда.

Неговото изпълнение беше много пламенно, обсебващо и ме завладя на момента. Тогава реших, че това е народният инструмент с които ще се занимавам, разказва Делян.

Гайдарството му е хоби и втора работа на Делян Тодев. Той е преподавател в Пловдивската духовна семинария по Църковнославянски език и четене докторант в Богословския факултет към Софийски университет „Свети Климент Охридски“. Делян Тодев и Владимир Владимиров

Изкуството да свирят на родопския инструмент двамата гайдари във формацията Делян Тодев и Владимир Владимиров дължат на гайдаря Стефан Янев. Те са част и от гайдарски състав „Големите гайди“ от Асеновград, с ръководител Стефан Янев. 

Владимир Владимиров е най-малкия член в групата. Родом от село Вишнево, община Баните. Още от детска възраст той е закърмен с родопската музика, защото в семейството му, баща му и дядо му са музиканти – свирят на акордеон. Родопчанинът свири на гайда от седемгодишен. Владимир Владимиров

Солистки във формацията „Родопска песен“ са Антония Макавеева и Златка Пандева.

Антония Макавеева е от Асеновград. Учи в музикалното училище „Добрин Петков“ в град Пловдив.  Любовта към народната музика се заражда в семейството, когато баба ѝ още четиригодишна и пее родопските песни. По-късно в училище  класната ѝ ръководителка Гергана Тоскова забелязва дарбата ѝ да пее,  и я свързва с диригента Стойчо Каранлъков, който е главен художествен ръководител във фолклорно сдружение „Детска песен - Надежда Хвойнева“.

Златка Пандева е от Асеновград. Тя тръгва по пътя на народното пеене от втори клас, когато Стойчо Каранлъков посещава училището в което учи за да направи подбор за сформирането на певческа група. Днес Златка Пандева е помощник ръководител на тази певческа група. Средното образование завършва в „Св. Св. Кирил и Методи“ в гр. Пловдив с музикален профил – народно пеене, завършва и музикалната академия „Асен Диамандиев“ в града под тепетата. Днес продължава в степен магистратура с профил начална и предучилищна педагогика в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски".

Младата формация „Родопска песен“ се стреми да изпълнява автентични песни, най-вече от родопската фолклорна област. Групата работи по един проект с който са решили да изненадат почитателите си, пиеса различна от родопския стил, но повече за това решиха да споделят при следващо гостуване в предаването „Полет над Родопите“.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Благотворителен концерт ще помага на Каран и Рени

Голям благотворителен концерт „Ангелите на Каран и Рени“ се организира от Теодора Николова и Гергана Шумакова на 11 август, неделя, от 20 часа в Кърджали. Той ще се проведе на Арена "Спартак" и ще събере някои от обичаните от тийнейджърите артисти и изпълнители. Преди концерта от 16 до 18 часа в парк "Простор" се предвижда Фен-среща с известни..

публикувано на 09.08.24 в 15:40
Отец Николай Величков

Отец Николай: Богородичният пост е време за молитва, а не за плаж

Времето на Богородичните пости е благодатно време човек да попее на Света Богородица.  В тези дни сутрин и вечер се служат прекрасни песнопения в отредени молебни канони към Света Богородица. Не е време за почивки и плажове, а е време, в което православните християни трябва да се подготвят за Успението на Пресвета Богородица. Това каза..

публикувано на 06.08.24 в 22:45

Танцьори от читалище „Родопски фар“ представят Кърджали на международни фестивали

Успешно приключи двумесечната занималня „Лято в библиотеката“, организирана от библиотекаря Здравка Димитрова и секретаря, Светла Бейчева, на читалище „Родопски фар 1938“ в кв. „Гледка“ в Кърджали. В любознателни пътешественици, наблюдатели, откриватели са се превръщали по време на организираните игри двадесетте деца на възраст от..

публикувано на 02.08.24 в 22:44

Първи празник на траханата в Плевун

Първи празник на траханата ще се проведе в ивайловградското село Плевунна на 3 август (събота).  На празника ще се съберат майстори на трахана от България, Гърция и Турция. Всеки от тях ще сподели своята рецепта и технология за приготвяне на традиционното ястие.  Празникът на траханата се организира по идея на Теменужка Матева и с подкрепата на община..

публикувано на 02.08.24 в 15:43
Снимката е илюстративна

Започна 54-то издание на лятната астрономическа школа

В курортния комплекс "Бели брези" край Ардино стартира лятната школа по астрономия и астрофизика, организирана от Астрономическата обсерватория с планетариум "Славей Златев" в Кърджали.  Участниците в 54-то издание на школата  са 64. Те са от цялата страна. Очаква се на по-късен етап присъединяването на още няколко любители на небесните науки. За..

публикувано на 02.08.24 в 15:05

Горещ август, температури до 40 градуса

"Тази година за август се очаква температурите да бъдат около и над нормата, за равнините между 21 и 25 градуса, за високите полета между 20 и 22 градуса, а за планините - между 6  и 14 градуса. Най-ниските температури ще са между 10 и 15 градуса, а най-високите между 35 и 40 градуса". Дали живакът ще прехвърли 40 градуса? " Много малка е..

публикувано на 01.08.24 в 08:40

Славейно чества 121 години от Илинден-преображенското възстание

В Смолянското село Славейно тази събота и неделя ( 3 и 4 август) ще отбележат 121 години от Илинден-преображенското възстание и 120 години от гибелата на знаменосеца Кольо Шишманов. Това съобщи един от организаторите на събитието -  доц. Георги Митринов от Института за български език “Проф. Любомир Андрейчин”. Честването е установено през..

публикувано на 30.07.24 в 12:00