Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

24 години след смъртта си прочутия родопски гайдар Стефан Захманов е жив

2
Стефан Захманов
Снимка: Личен архив

Къщата ни в Соколовци винаги беше пълна с приятели на дядо и се чуваше гайдата му“, това си спомня внучката на прочутия родопски гайдар Стефан Захманов, който преди 24 години засвири с гайдата си на небето.

Стефан Захманов е роден на 14 декември 1903 година в  село Долно Дерекьой (днес Соколовци). Един от старите майстори на родопската каба гайда, който прославил не само родното си село, а Родопите и България по света.

През 2013 година на Петровде в родното село на гайдаря откриват паметна плоча по повод 110-тата годишнина от рождението на именития гайдар Стефан Захманов. Плочата е подарена на селото от Сдружение „Родопски хайдути“.

Днес гайдаря от Соколовци има трима наследници кръстени с неговото име, като единия му внук носи и двете му имена – Стефан Захманов, той е част от гайдарски състав „101 каба гайди“.

Внучката му Стефка Анастасова-Чавдарова си спомня за дядо си, че е бил много строг, но в същото време добър и мил.
„Къщата в Соколовци беше постоянно пълна с хора. На гости ни идваха известни народни певици, аз ги познавам от него, и Христина Лютова, и Валя Балканска,  и много други.  Големия му приятел и съратник гайдаря Лазар Каневски с който свиреха много и  обикаляха по света. Много харесвах да ходя в Соколовци, защото беше весело. Имам страхотни спомени“ , разказва една от внучките на Стефан Захманово.



Гайдарите Стефан Захманов и Паун Кушлев предвождат шествието на родопските родове - 1987 г.

Стефан Захманово водел по участие в събори една от внучките си, която пеела заедно с него,  с идеята тя да го наследи в това му поприще на гайдар и човек обичащ фолклора, но не успява да я запали толкова силно, че това да стане живота ѝ.

По пътя на дядо си тръгва най-големия внук на именития гайдар, които носи и двете му имена Стефан Георгиев Захманов. Днес той е наследник на гайдата му, одеждите му и всички медали и награди, които е получавал стария Захманов.

Стефан Захманов – старши е причината в Родопите да заживее холандец влюбил се в този родопски архаичен инструмент – гайдата. Мейс Мюлер по професия биолог се запознава със Стефан Захманов след като е слушал плоча с негови запис. Мейс и съпругата му били чести гости на Захманови в Соколовци, докато преди повече от 12-13 години решава да се преместят постоянно тук в България. В шеговит разговор Мейс казва: „Захманови са виновни, аз да съм днес тук и да живея в Момчиловци“.  Повече от пет години Мейс Мюлер е част от гайдасрки състава „101 каба гайди“, а жена му Селин Ван Дулкан смайва нашенци с начина на изпълнение на родопските песни. 

Такава е силата на Родопите, родопчанина и родопската каба гайда, да омайват с красотата си, да те трогват с добротата си и да омагьосат с мелодията на гайдата. Това ще е така и занапред защото има наследници на тази култура и традиции в Родопите, както вече 24 години след смъртта си Стефан Захманово е жив.  

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Георгиев: Удължаването на компенсациите за тока на бизнеса ще го спаси от масови фалити

“Преди две-три народни събрания евроатлантическите партии в лицето на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ взеха решение да изкарат всички небитови потребители, тоест всички фирми на свободния пазар за електроенергия, на което ние от “Възраждане” бяхме категорично против, защото казахме, че не сме готови за това нещо. Малко след това веднага се наложи да се създаде..

публикувано на 25.07.24 в 16:20

Георги Пройков от Кърджали се класира на 4-о място на Световното по кану каяк за ветерани

Кърджалиецът Георги Пройков, се класира на 4-о място на Световното първенство за ветерани по кану каяк. Той е учител по физическо възпитание и спорт в Професионалната гимназия по строителство „Христо Смирненски“ и е състезател по кану каяк в Спортен Клуб „Арда“.  Георги Пройков се класира на престижното четвърто място на Световното първенство по..

публикувано на 23.07.24 в 17:12

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46