На 4 юли в свиленградското село Сладун ще се открие паметна плоча на тракийската народна певица Кичка Савова. Инициативата е на кмета Стефан Стоянов и родствениците на певицата.
Надписът гласи: "В памет на народната певица Кичка Савова, родена в село Сладун, прославила тракийската народна песен по света". Дъщерята на певицата - Стефка Здравкова, разказва с умиление и благодарност за хората от Сладун, че с този жест ще увековечат спомена за майка ѝ.
„Хората в този район са много сърцати, много мили. Благодаря им с цялото си сърце, за това което правят, за да запазят името на моята майка, като човек който е роден в това село, възпял тракийската песен, не само в България, а по света.“
Преди 10 години по инициатива на кмета на село Сладун Стефан Стоянов , се създава фолклорния фестивал „С песните на Кичка Савова“. През годините фестивала добива популярност и се утвърждава сред фолклорните дейци и става част от културния календар на община Свиленград. Поради пандемичната ситуация в страната тази година юбилейното издание на фестивала няма да се състои.
Децата на Кичка Савова са в процес на учредяване на фондация „Кичка Савова“, която ще бъде в подкрепа на млади таланти.
„Ще се опитаме да помогнем със стипендии, с каквото можем на деца, които са решили да продължат с тракийската песен. Майка ми последните десет години това правеше - обучаваше деца. Някои от тях вече са доценти, преподаватели“, разказва Стефка Здравкова.
Тракийската народна певица Кичка Савова произхожда от семейство на бежанци от Одринска Тракия. Родена е на 22 февруари 1934 г. Завършва жизнения си път на 25 януари 2018 г.
Повече от 65 години тя е професионален радио и телевизионен изпълнител, съосновател на ансамбъл "Загоре" – Стара Загора. Участва в сборни групи за автентичен фолклор за песни и танци към Българска концертна дирекция като изпълнителка на тракийски народни песни и гастролира в цяла България и десетки страни в чужбина.
Създава и ръководи голям брой самодейни хорови състави към Центъра за художествена самодейност в Стара Загора. Обучава даровити деца, които много успешно продължават българската фолклорна традиция. Издирва стари тракийски песни и работи върху тях текстово и мелодично. Автор е на много песни, свързани със съдбата на бежанците тракийци.
Репертоарът ѝ включва около 600 песни. Най-популярните от тях са: "Бре, любете се, лъжете", "Йовке ле, узунджовке ле", “Калинчице, девойчице”,"Любе, любе, първо любе", "Надникна Радка", "На морава юнаци седяха", "Раде, Раде, бяло Раде", Чула съм, любе, разбрала" и др.
През 2008 г. излиза нейната автобиографична книга "Живот отдаден на песента", съдържаща сборник със 163 нотирани песни. Настоящият сборник е втората книга на певицата и включва 219 песни от нейния репертоар. Песните са нотирани от етномузиколога ст.н.с. д-р Михаил Букурещлиев и композитора и бивш дългогодишен главен диригент на ансамбъл "Загоре"- Стара Загора, Димитър Колев.
От 2011 г. в родното село на певицата Сладун, Свиленградско, ежегодно се провежда Национален фолклорен фестивал "С песните на Кичка Савова".
Чуйте цялото интервю със Стефка Здравкова в прикачения звуков файл.Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения. Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478