На 4 юли в свиленградското село Сладун ще се открие паметна плоча на тракийската народна певица Кичка Савова. Инициативата е на кмета Стефан Стоянов и родствениците на певицата.
Надписът гласи: "В памет на народната певица Кичка Савова, родена в село Сладун, прославила тракийската народна песен по света". Дъщерята на певицата - Стефка Здравкова, разказва с умиление и благодарност за хората от Сладун, че с този жест ще увековечат спомена за майка ѝ.
„Хората в този район са много сърцати, много мили. Благодаря им с цялото си сърце, за това което правят, за да запазят името на моята майка, като човек който е роден в това село, възпял тракийската песен, не само в България, а по света.“
Преди 10 години по инициатива на кмета на село Сладун Стефан Стоянов , се създава фолклорния фестивал „С песните на Кичка Савова“. През годините фестивала добива популярност и се утвърждава сред фолклорните дейци и става част от културния календар на община Свиленград. Поради пандемичната ситуация в страната тази година юбилейното издание на фестивала няма да се състои.
Децата на Кичка Савова са в процес на учредяване на фондация „Кичка Савова“, която ще бъде в подкрепа на млади таланти.
„Ще се опитаме да помогнем със стипендии, с каквото можем на деца, които са решили да продължат с тракийската песен. Майка ми последните десет години това правеше - обучаваше деца. Някои от тях вече са доценти, преподаватели“, разказва Стефка Здравкова.
Тракийската народна певица Кичка Савова произхожда от семейство на бежанци от Одринска Тракия. Родена е на 22 февруари 1934 г. Завършва жизнения си път на 25 януари 2018 г.
Повече от 65 години тя е професионален радио и телевизионен изпълнител, съосновател на ансамбъл "Загоре" – Стара Загора. Участва в сборни групи за автентичен фолклор за песни и танци към Българска концертна дирекция като изпълнителка на тракийски народни песни и гастролира в цяла България и десетки страни в чужбина.
Създава и ръководи голям брой самодейни хорови състави към Центъра за художествена самодейност в Стара Загора. Обучава даровити деца, които много успешно продължават българската фолклорна традиция. Издирва стари тракийски песни и работи върху тях текстово и мелодично. Автор е на много песни, свързани със съдбата на бежанците тракийци.
Репертоарът ѝ включва около 600 песни. Най-популярните от тях са: "Бре, любете се, лъжете", "Йовке ле, узунджовке ле", “Калинчице, девойчице”,"Любе, любе, първо любе", "Надникна Радка", "На морава юнаци седяха", "Раде, Раде, бяло Раде", Чула съм, любе, разбрала" и др.
През 2008 г. излиза нейната автобиографична книга "Живот отдаден на песента", съдържаща сборник със 163 нотирани песни. Настоящият сборник е втората книга на певицата и включва 219 песни от нейния репертоар. Песните са нотирани от етномузиколога ст.н.с. д-р Михаил Букурещлиев и композитора и бивш дългогодишен главен диригент на ансамбъл "Загоре"- Стара Загора, Димитър Колев.
От 2011 г. в родното село на певицата Сладун, Свиленградско, ежегодно се провежда Национален фолклорен фестивал "С песните на Кичка Савова".
Чуйте цялото интервю със Стефка Здравкова в прикачения звуков файл.През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..
Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..
С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..
Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478