В събота е Архангелова задушница, когато се отправяме към гробищата, за да почетем своите близки покойници. Какви са характерните компоненти в тъжните християнски ритуали, има ли сходни елементи при поклоненията и погребенията между християнската и мюсюлманската традиция в Източните Родопи? Лидия Кирилова, уредник в Природонаучния отдел на Регионалния исторически музей в Кърджали, поднася интересни данни по темата,в звуковия файл:
Лидия Кирилова: Растенията са неделима част от погребалната обредност. Те символизират безсмъртието на душата и са основен декориративен елемент в гробищните паркове. При много от обичаите в Източните Родопи ясно прозират следи от по-ранни вярвания и представи. Съществена роля в християнската погребална обредност се пада на босилека, като основно растение – апотропей, символизиращо цикъла на човешкия живот. Обикновено с него се извършва ритуалното изкъпване на мъртвеца, но той има приложение и в следпогребалното почистване на дома от зли сили, вероятно заради антисептичното действие на съдържащото се в него етерично масло. Това свойство на босилека е било познато още в Древен Египет, Гърция и Рим.
Традиционно мюсюлманите–сунити не използват растения в техния погребален ритуал, но изследването регистрира присъствието на черен бъз, слънчоглед, фасул и царевица. В последните години твърде променена е и традицията им в оформянето на гроба. В миналото само с надгробен камък,днес те, както християните засаждат различни видове цветя и дървета: рози, лалета, зюмбюли, хризантеми, хвойна, кипарис, чинар.
Мюсюлманите–алевии почитат дървото като символ и връзка с божественото. Около техните храмове – гробове на светци често могат да се видят вековни дървета: дъб, хвойна, бряст, клен, дрян, черница. Особено почитани са драката и глогът, като видове, скоито се предпазват от злото. Невенът се явява древен персйски (зороастрийски) елемент в традициите на алевиите за почитане на мъртвите и доказателство за връзка с тази древна религия.
Виното (лозата) и до ден днешен продължава да бъде задължителен и незаменим обреден компонент в християнските погребални ритуали. С него се прелива мястото, определено за изкопаване на нов гроб, а при погребение в стар, костите на прежде погребаните в него се измиват с вино и отново се закопават на същото място. С вино се осъществяват и преливанията на гроба на третия, деветия, двадесетия и четиридесетия ден след смъртта на починалия, както и при всяко посещение срещу неделя, празник или задушница. В Евхаристията лозата и виното са символ на Христовата кръв
В наши дни житото е основен елемент в християнската погребална обредност, като продължава да символизира безсмъртието на човешката душата.До главата на покойника християните поставят съд с жито, в който се палят свещите. Жито се вари и раздава на всички помени
Един от най-древните и популярни символи на безсмъртието в цял свят е Кипарисът. У нас той е свещено и гробищно дърво, символ на вечна скръб, присъстващ с еднаква сила и в християнската, и в мюсюлманската (орто- и хетеродоксна) траурна символика. Кипарисът е открит като елемент върху четири релефни изображения от оградата на тюрбето на Демир баба.
В Източните Родопи цветята са задължителен елемент, когато се ходи на поклонение при починал християнин. Ако нямат, хората вземат от съседите, но винаги ги заплащат. В с. Пчеларово, когато някай почине през пролетта казват: „Ето, Господ те обича, толкова много цветя има напролет!”. На поклонение най-често се носят босилек, чемшир, мушкато, роза, хризантема, лале, маргаритка, зюмбюл и карамфил в по-ново време.
Съвременните турци–сунити често изграждат своите надгробия от мрамор, върху които може да се видят изображения на лале и роза, символите на Аллах и Пророка Мохамед. Те засаждат върху гробовете на своите близки различни видове цветя, основно луковични – лале и зюмбюл, хризантема, розови храсти.
В с. Мургово има традиция, когато се грее водата за ритуалното къпане на мъртвеца, първите съчки, с които се пали огънят задължително трябва да бъдат от черен бъз.
При алевиите от Източните Родопи, след установяване на смъртта, мъртвият се прикадява с „бухур” (тамян), поставен на керемида. Всички, които влизат при покойника също си накадяват ръцете и поглаждат лицето си.
Софийски градски съд отказа да впише поисканите от фракцията около Джевдет Чакъров промени в ръководството на ДПС, с които Делян Пеевски и още няколко души бяха изключени от партията. В мотивите на съда пише, че в устава на партията липсва разписана процедура относно свикването на Централно оперативно бюро и уведомяването на..
Кокаин за над 1 милион лева откриха митническите служители при проверка на лек автомобил, излизащ от страната. На 17 декември на пункта пристига лек автомобил с турска регистрация. Водачът – турски гражданин, който пътувал сам от Нидерландия през България за Турция заявил, че не пренася стоки, подлежащи на забрани и ограничения при износ. По..
Много гърци и тази година отново предпочитат да прекарат празниците в България. Туристическите агенции съобщават за много силен интерес на гръцките туристи за празниците към България. Агенция от Солун информира, че клиентите за България тази година са двойно повече. Остават силно търсени ски курортите - Банско, Боровец и Пампорово...
Коледарчета от подготвителна група „Звездичка“ към ДГ „Брезичка“, облечени в народни носии, изпълниха с празнично настроение кабинета на кмета на община Ардино Изет Шабан. Заедно с тях бяха още директорът на детското заведение Айшен Алиева и учителките Aйсел Емурла и Юзлем Сюлейманова. С песни и стихчета, малките звездички поздравиха кмета Изет Шабан,..
Днес в НЧ "Обединение 1913" ще се състои Коледен концерт на съставите от 18:00 часа в голямата зала. Ще участват клуб „Пъстро хоро” с ръководител Алексей Настев, вокална група „Ахрида” с ръководител Гергина Стаматова, дамски хор „Незабравки” с ръководител Тавит Мачикян, детска вокална група с ръководител с Дора Точкова. На сцената ще излязат и..
Близо 6 кг кокаин и над 18 кг метамфетамин на обща стойност 1 491 240 лева откриха инспектори на Агенция "Митници" и полицейски служители на ОД на МВР –Хасково при проверка на лек автомобил, излизащ от страната, съобщават от институцията. На 11 декември на ГКПП "Капитан Андреево" пристигнал лек автомобил с българска регистрация. В него пътували от..
"БДЖ - Пътнически превози" промени разписанието на влаковете, движещи се до Момчилград, и направи пътуването с железницата много по-удобно. С въвеждането на новото разписание ще бъде възможно еднодневното посещение до Момчилград. В същото време пътуващите могат да се насладят на разнообразни и живописни гледки от прозорците на влака, който преминава..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478