Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Птичар и болницата в Момчилград в изборния ден - два различни свята

3
Членовете на СИК в болницата в Момчилград

Кметството в село Птичар и Многопрофилната болница "Д-р Сергей Ростовцев"  в Момчилград бяха двете спирки за екипа на Радио Кърджали, който отразяваше изборния ден в община Момчилград.
***
Пътят към Птичар е тесен, еднолентов, осеян с дупки, толкова много, че осемте километра от отбивката на старото шосе Момчилград-Подкова до Птичар ни се сториха като 80 километра. Новата връзка, която ще свързва селото с пътя за Маказа се работи, но все още не е пусната. Така че се и наложи да се върнем по стария път, който е и с голяма денивелация, завои и пак казвам много, много дупки. Избирателната секция в Птичар също ни предложи неприятна изненада. Влажни, мухлясали стени и тавани, целите на петна от дъждовете. Гледката беше депресираща. Оказа се, че секцията е разположена в най-представителната сграда на селото - кметството. Още отвън се срещнахме с магазинера на Птичар Нарин Бекир, който с с лека ирония ни обясни, че тези стени на петна и с мухъл са най-новият тапет - демократичен тапет, така го нарече. Според него е недопустимо в ХХI век едно кметство да изглежда по този начин, още повече че избирателите не са малко, а 650 души. 
***
От Птичар отиваме в болницата в Момчилград, където за тези избори имаше сформирани две секции - едната болнична, а другата подвижна секция за Ковид отделението, В първата избирателите по списък са 20 души, а под черта са дописани още 21, разказа ни председателят й Юлиян Ангелов и обясни, че това са хора от обслужващия персонал и допълнително вписаните членове на комисиите. В Ковид секцията са записани 15 души, които в момента се лекуват в болницата. Юлиян Ангелов разказа, че няма неподвижни болни и всички идват до секцията да упражнят правото си на глас. 
Особеното в една секция в болница е да се спазват хигиенните изисквания, както сега сме в епидемиологична обстановка. Спазваме мерките да дистанция и дезинфекция, категоричен е Юлиян Ангелов. 
В ковид отделението урната е подвижна, каза председателят на комисията Ерхан Садула. По стаите ходихме. Бързо приключихме с гласуването, защото нямаме много болни, 15 са лежащо болни имаме. Всички пожелаха да гласуват. Не се притеснявах. Тук работим с колегите, а и комисията беше оборудвана с предпазни средства, разказа той.
Всички членове и на двете комисии са медицински специалисти. Сред тях е и Хюсеин Юмер:
Моите притеснения бяха да свикнем да работим в тези условия. Много трудно се свиква да се живее с ковид-заплаха. Първите месеци беше много трудно, никой не искаше да прави контакт с ковид-болен, спомня си той. Как е свикнал ли? Самата професия ни накара, няма как, ние сме медицински специалисти, казва Хюсеин Юмер.
Единственият член на комисията, който не е медицинско лице, е Здравка Коруева. Не ме е страх, ей така реших да вляза в болницата и да стана член на Ковид секцията, казва тя. Била е екипирана със защитно облекло, маска, ръкавици, какво и останалите четирима членове на комисията. Когато влизаш в отделението за кратко време , не е страшно, казва Здравка Коруева.
Всъщност не трябва да се отнасяме с пренебрежение към коронавируса, твърди Юлиян Ангелов. Хората не трябва да подчиняват коронавируса, понеже не се знае изненадата кога и откъде ще дойде и какво ще ни сервира. Вирусът е много коварен и виждаме, че напоследък все повече се разширява и повече млади хора засяга. Хората трябва да знаят, че ограниченията и забраните трябва да се спазват, а дезинфекцията е най-важното нещо, казва Юлиян Ангелов.
В навечерието на празника на лекари и медицински персонал медицинската сестра Цветомира Синапова казва как се работи вече цяла година в едно ковид отделение:
Трудно е, но влизаме и обслужваме болните, и ги лекуваме. Не защото трябва, а защото имат нужда от нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 автора са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех на..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56