Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му.
Държавно ловно стопанство "Женда" е създадено през далечната 1978 година на територията на тогавашното Горско стопанство - Кърджали, където е направена 1 аклиматизационна ограда в землището на село Женда. Там през 1979 г. са доставени от Чехословакия и пуснати първите 36 муфлона. Съотношението им е било осем мъжки и 28 женски. Не всички преживяват адаптацията, но през пролетта се раждат 12 малки муфлончета. Втората голяма доставка е през 1986 г., разказва заместник-директорът на стопанството инж. Любомир Джисов.
През годините броят на животните се увеличава, увеличава се и територията, на която се отглеждат. Допълнително зад оградата се вкарват и елени-лопатари
"През 1982 г. муфлоните вече са 43 броя, през 1983 - 62 броя, 1984 г. - 91 броя, 1985 - 13 броя. Когато1986 година се вкарват новите муфлони, това се прави с цел опресняване на кръвта, за да не се получава близкородствено кръстосване вътре в оградата. И през годините до 95-та - 96-та година муфлона вече стига тази численост, която е допустимият запас на самата ограда.", каза инж. Джисов.

В едно стадо преобладават женските и младите. В дивата природа доминираща роля има най-възрастната и опитна женска, която води. Мъжките живеят отделно, но наблизо до стадото. В оградените територии на ловното стопанство плюсът е, че животът на животните е по-спокоен, а храната подсигурена и не се налага да правят дълги преходи, за да оцеляват.

"По принцип в Европа родината на муфлона се считат островите Корсика и Сардиния. Там си живеят естествено, но там имат и по-малко неприятели. Докато тук, в нашия регион, естествените неприятели са вълкът, лисицата, чакалът, някои хищни птици за малките муфлони", обясни инж. Джисов.

Близо 21 500 хектара площ обхваща територията на Държавно ловно стопанство "Женда". То е едно от най-красивите и живописни места в Източните Родопи. Разположено е върху два различни планински хълма. Западният е типично планински, с ясно изразени стръмни била, дълбоки дерета, отсечени склонове, а източният комплекс е със заоблени форми, разлети била и недобре изразена долинна мрежа. Територията на стопанството се разделя на свободна територия, където обитава благороден елен, сърна, дива, свиня. И така наречените бази за интензивно стопанисване на дивеча. Това са оградените площи. В тях има муфлон, елен лопатар и дива свиня. Срещат се заек, вълк, чакал,  бялка и черен пор, язовец, невестулка, видра, дори и мечка по високите места в планината.

"Дивечът в България е държавна собственост. Териториите са ни дадени за управление от Министерството на земеделието и храните, така че ние управляваме собствеността на държавата върху тази площ", припомни инж. Джисов.

Около 300 са муфлоните в двата района на Държавно ловно стопанство "Женда" - "Болярци" и "Женда". Стопанството е единственото, в което се отглеждат този вид. Той е достъпен за лов и отстрел при определени условия и в зависимост от това какви цели си поставя, казва Любомир Джисов. Той уточни, че миналата година е имало ловци от Турция, Швеция, Швейцария, Испания, Великобритания, Германия.

може да чуете целия репортаж в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

В тази част ще научим коя е балканската диета,  и за най-новата компютърна българска игра - Marko: Beyond Brave, за супергероя Крали Марко . Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 09.10.24 в 11:07

Есенно изобилие в чиния - разядка от сушени тикви и манатарки с картофи

Благодатна е тази есен, а лятото сякаш няма край, защото температурите са все още високи . Вече навдига глава зелето, а морковите, камбите и керевизът пък берем от дълго време.  Карфиол също има отдавна, както и тикви, праз и целина. Зарад и топлото време, реколтата подрани . От плодовете зреят дюлите и зимните круши . Всичко това..

публикувано на 08.10.24 в 13:15

Димитър Савов за красотата на кратките фрази не по ноти, а на белия лист

Кърджалийският оркестрант  и музикант Димитър Савов, учител по музика, познат на много кърджалийци, включително и на нашата колежка Мария Колева издаде малка джобна книга с афоризми "Ужилен от Колибри". За заглавието му помага крилата мисъл на автор от прибалтийските държави , че афоризмът е насекомо за критИка , а за автора е птица ...

публикувано на 06.10.24 в 17:10

Димитрина Табакчиева-Будахер: Чуваш бомбите как минават покрай теб и не знаеш къде ще паднат

Димитрина Табакчиева-Будахер е родом от Кърджали. Тя, заедно със семейството си са едни от хората, които се евакуираха с правителствения самолет от Ливан, заради ескалиралото напражение в близкоизточните страни. Димитрина Табакчиева-Будахер разказва за живота между бомбите и смъртта, за страха, че излизайки  сутрин на работа вместо “довиждане” казваш..

публикувано на 04.10.24 в 14:35
Тодор Кожухаров

Фестивалът “С песните на Тодор Кожухаров” в два дни

Задава се петото издание на Националния фолклорен фестивал “С песните на Тодор Кожухаров” в Хасково. Конкурса тази година ще е в два дни 12 и 13 октомври. Фестивалът е с конкурсен характер, без такса за участие и в него могат да участват изпълнители от цялата страна, без ограничение на възрастта. Началото е в 9 часа на 12 октомври в Младежки център,..

публикувано на 02.10.24 в 14:48

Температурите през октомври ще са около и над климатичните норми

През последните години температурата през октомври надвишава климатичните норми. Това каза за Радио Кърджали Анастасия Стойчева, синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология. "Той е онзи месец в нашата страна, в който имаме както много хубави слънчеви дни, които част от хората наричат циганско лято, но в действителност циганското..

публикувано на 01.10.24 в 15:09

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова

С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.

публикувано на 30.09.24 в 13:25