Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му.
Държавно ловно стопанство "Женда" е създадено през далечната 1978 година на територията на тогавашното Горско стопанство - Кърджали, където е направена 1 аклиматизационна ограда в землището на село Женда. Там през 1979 г. са доставени от Чехословакия и пуснати първите 36 муфлона. Съотношението им е било осем мъжки и 28 женски. Не всички преживяват адаптацията, но през пролетта се раждат 12 малки муфлончета. Втората голяма доставка е през 1986 г., разказва заместник-директорът на стопанството инж. Любомир Джисов.
През годините броят на животните се увеличава, увеличава се и територията, на която се отглеждат. Допълнително зад оградата се вкарват и елени-лопатари
"През 1982 г. муфлоните вече са 43 броя, през 1983 - 62 броя, 1984 г. - 91 броя, 1985 - 13 броя. Когато1986 година се вкарват новите муфлони, това се прави с цел опресняване на кръвта, за да не се получава близкородствено кръстосване вътре в оградата. И през годините до 95-та - 96-та година муфлона вече стига тази численост, която е допустимият запас на самата ограда.", каза инж. Джисов.

В едно стадо преобладават женските и младите. В дивата природа доминираща роля има най-възрастната и опитна женска, която води. Мъжките живеят отделно, но наблизо до стадото. В оградените територии на ловното стопанство плюсът е, че животът на животните е по-спокоен, а храната подсигурена и не се налага да правят дълги преходи, за да оцеляват.

"По принцип в Европа родината на муфлона се считат островите Корсика и Сардиния. Там си живеят естествено, но там имат и по-малко неприятели. Докато тук, в нашия регион, естествените неприятели са вълкът, лисицата, чакалът, някои хищни птици за малките муфлони", обясни инж. Джисов.

Близо 21 500 хектара площ обхваща територията на Държавно ловно стопанство "Женда". То е едно от най-красивите и живописни места в Източните Родопи. Разположено е върху два различни планински хълма. Западният е типично планински, с ясно изразени стръмни била, дълбоки дерета, отсечени склонове, а източният комплекс е със заоблени форми, разлети била и недобре изразена долинна мрежа. Територията на стопанството се разделя на свободна територия, където обитава благороден елен, сърна, дива, свиня. И така наречените бази за интензивно стопанисване на дивеча. Това са оградените площи. В тях има муфлон, елен лопатар и дива свиня. Срещат се заек, вълк, чакал,  бялка и черен пор, язовец, невестулка, видра, дори и мечка по високите места в планината.

"Дивечът в България е държавна собственост. Териториите са ни дадени за управление от Министерството на земеделието и храните, така че ние управляваме собствеността на държавата върху тази площ", припомни инж. Джисов.

Около 300 са муфлоните в двата района на Държавно ловно стопанство "Женда" - "Болярци" и "Женда". Стопанството е единственото, в което се отглеждат този вид. Той е достъпен за лов и отстрел при определени условия и в зависимост от това какви цели си поставя, казва Любомир Джисов. Той уточни, че миналата година е имало ловци от Турция, Швеция, Швейцария, Испания, Великобритания, Германия.

може да чуете целия репортаж в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39

Съзвездие от български и турски изпълнители ще пеят в Крумовград

Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл, Тони Димитрова, Десита, турските изпълнители Бурак Булут и Куртулуш Куш ще пеят в Крумовград по време на третото издание на   „Среща на крумовградчани от близо и далеч“. Празникът ще се проведе в рамките на три дни, от 18 до 20 юли. Наред с културната програма, общината организира и изложба..

публикувано на 10.07.24 в 15:16

Втори фестивал на родопската кухня в Баните

Фестивал на родопската кухня ще се проведе на 06.07.2024 г. /събота/ на площад "Шести май" в Баните. С него ще бъде официално открит летния сезон в община Баните. На площада ще бъдат разположени шатри с традиционна трапеза, отрупана с автентични родопска ястия, старателно приготвени от  местните хотелиери, ресторантьори, читалища и доброволци. В..

публикувано на 05.07.24 в 12:43