Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Египетски лешояд докара пролетта в Източните Родопи

Снимка: Калоян Христов/ bspb.org

Пролетта вече е в Родопите. И не защото вече е месец април, а защото преди дни в небето на Източните Родопи беше забелязан първият за тази година египетски лешояд. Местните хора в района на Маджарово наричат птицата "пролетно пиле" и казват, че щом тя се е върнала от юг, вече няма да има сняг и изненадващи промени във времето. Това разказа Христо Христов, експерт във фондация "По-диви Родопи". 
Египетските лешояди намаляват главоломно и бързо, все по-малко птици се връщат в последните години от юг, където зимуват. Египетските са единственият прелетен вид от лешоядите. Интересно е, че се връщат последни - докато щъркелът е предвестник на пролетта, египетският лешояд си идва, когато вече е топло, - и прекарват най-кратко време в страната. Те са едни от първите птици, които отлитат на юг през есента.
Според нашите, човешките разбирания, може да се каже, че прелетните птици са пацифисти - това е въпрос на поведение да избягват местата с военни действия по пътя си, смята Христо Христов. Данните от GPS-те, които им слагаме в последните години, показват, че като стигнат до Сирия, пък и на други места, където се води война, те започват да се лутат, да се връщат, полети на запад, на изток. Лично си го обяснявам, че там има нанасяне на едно голямо безпокойство, те са животни, които се страхуват от нетипичните действия на хората, обяснява Христо Христов. Според него това е проблем за птиците, защото, защото те не могат по време на миграция да кацнат да почиват, да се нахранят, да пият вода. Сред другите проблеми и опасности на лешоядите - египетския, който е прелетен, и белоглавия, който в първите си пет години има скитнически период, - Христо Христов откроява залагането на отрови срещу хиени в Африка, в Турция и Азия, сблъсък с жици, удар от ток след кацане на стълб, директен отстрел от бракониери. От същите опасности са уязвими и белите и черните щъркели, малкият креслив орел и другите прелетни птици.
Лешоядите винаги намират пътя към родните скали. Техният инстинкт, който им е заложен генетично, винаги ги връща в мястото, където са се излюпили, в тяхната колония, категоричен е Христо Христов. Времето около 10-15 март е периодът, когато се излюпват първите малки белоглави лешоядчета. Тази година експертите регистрираха 107 двойки, които би трябвало да отгледат по едно яйце, и се надяват малките да успеят да се закрепят и да излетят от гнездата. Ако това се случи, ще очакваме рекорд на млади птици, смята Христо Христов.
Традиционната за Източните Родопи популация на черен щъркел, за съжаление, вече не е така стабилна, както преди 15-на години. Интересно е, че когато обявявахме конкурси за рисунки на птици, децата от област Хасково рисуваха бели щъркели и лястовички, а децата от Кърджалийско, Момчилградско, Крумовградско рисуваха черни щъркели, те просто това виждаха всеки ден, разказва Христов. Тенденцията да намаляват е валидна за всички птици в Източните Родопи, с изключение на белоглавите лешояди. Затова природозащитните организации започнаха проекти за възстановяване на някои видове, като черния лешояд, който все още се среща в гръцката част на Източните Родопи, в резервата Дадя. Възстановяването е чрез разселване на бедстващи птици от Испания в нашата страна. Миналата година бяха пуснати 15 черни лешояда в Стара планина. Ние също работим Източните Родопи да получат такива птици. Предстои ни да изградим адаптационна площадка, в която да се отглеждат по определена технология, преди да бъдат пуснати на свобода. Срещаме подкрепа и от община Ивайловград, и от горските стопанства, и от ловците, казва Христо Христов.
Той не скри задоволството си и от наличието на изчезналия преди години, но сега отново появил се вид на морския орел в Родопите и регистрираните гнездящи двойки морски орли край всички язовири - "Ивайловград", "Студен кладенец", "Кърджали".

Целият разговор на Станислава Георгиева с Христо Христов, експерт във Фондация "По-диви Родопи" може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 автора са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех на..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56